Κύπελλο Ελλάδας: Με το ένα πόδι στον τελικό η ΑΕΚ

Νίκησε 3-0 τον Ολυμπιακό στην OPAP Arena

Με το ένα πόδι στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet βρίσκεται η ΑΕΚ, η οποία νίκησε με 3-0 τον Ολυμπιακό στην στην OPAP Arena στον πρώτο ημιτελικό.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με το «καλησπέρα» στο τρίτο λεπτό. Ο Βρουσάι γλίστρησε έξω από την περιοχή και ο Τσούμπερ τροφοδότησε τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος με εξαιρετικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ βρήκε και δεύτερο γκολ στο 28ο λεπτό. Ο Τσούμπερ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και αφού άδειασε Ντόη και Εμβιλά έκανε το σουτ, η μπάλα εφτασε στο Μάνταλο και ο Σαμασέκου στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα, την έστειλε με το κεφάλι στα δίχτυα της ομάδας του.

Η ΑΕΚ πέτυχε το τρίτο της γκολ στο 90+13′. Ο Ντόη ανέτρεψε τον Γκατσίνοβιτς στο 90+10′ και ο διαιτητής έδειξε αρχικά να συνεχιστεί το ματς, αλλά ο διαιτητής VAR τον κάλεσε αν δει τη φάση και άλλαξε την απόφασή του. Ο Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Τζολάκη για το 3-0.

Ο Ολυμπιακός είχε ευκαρίες στο 14ο λεπτό. Ο Γκάρι Ροντρίγκες έφυγε στην αντεπίθεση ταχύτατα. Ο εξτρέμ του Ολυμπιακού μπήκε στην περιοχή και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Στάνκοβιτς. Στην εξέλιξη της φάσης ο Βρουσάι σούταρε άουτ έξω από την περιοχή

Ο μεσοεπιθετικός από το Πράσινο Ακρωτήρι είχε και δεύτερο δοκάρι στο 56ο λεπτό μετά από σουτ από δύσκολη γωνία εντός περιοχής

Δοκάρι είχε και η ΑΕΚ σε σουτ του Μάνταλου.

Ο Ολυμπιακός σκόραρε στο 76ο λεπτό με τον Εμβιλά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Ο Μπακαμπού έκανε το σουτ και ο Στάνκοβιτς τον σταμάτησε και ο Γάλλος μέσος από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ήταν οφσάιντ όταν ο Μπακαμπού έκανε το σουτ, επομένως το γκολ δεν μέτρησε.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Γαλανόπουλος (64′ Σιμάνσκι), Ελίασον (84′ Άμραμπατ), Μάνταλος (84′ Πινέδα), Γκατσίνοβιτς, Τσούμπερ (64′ Αραούχο), Γκαρσία.

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Βρουσάι (46′ Ρόντινει), Ντόη, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Σαμασέκου (46′ Φορτούνης), Χουάνγκ (67′ Βαλμπουενά), Εμβιλά, Μπιέλ (39′ λ. τρ. Μπουτούτσι), Ελ Αραμπί (67′ Μπακαμπού), Ροντρίγκες.