Κύπελλο Ελλάδας: Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Άρη

Και πήρε προβάδισμα πρόκρισης – Στη Θεσσαλονίκη η Ρεβάνς

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα πρόκρισης, καθώς επικράτησε 1-0 του Άρη χάρη σε γκολ του Γκάρι Ροντρίγκες στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης στο πλαίσιο των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άρη να είναι πιο ορεξάτος και με ταχύτερες μεταβάσεις από την άμυνα στην επίθεση, ενώ ο Ολυμπιακός, ο οποίος είχε αρκετές αλλαγές στην αρχική του σύνθεση, έχτιζε με υπομονή τις επιθέσεις του.

Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που κατάφερε να προηγηθεί και συγκεκριμένα στο 30ο λεπτό. Ο Ανδρούτσος ξεκίνησε από τα δεξιά, βρέθηκε στα αριστερά νικώντας τους αντιπάλους του, έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Γκάρι Ροντρίγκες με πλασέ έγραψε το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους.

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, ενώ ο Ολυμπιακός αύξησε την ταχύτητά του στο δεύτερο 45λεπτο, και έψαχνε κενούς χώρους, ώστε να χτυπήσει στην κόντρα.

Ο Άρης είχε δοκάρι στο 79ο. Ο Γκρέι άντεξε στο μαρκάρισμα από τα αριστερά, γύρισε στον Καμάτσο, ο οποίος σούταρε αλλά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Αμέσως μετά ο Μπράμπετς έκανε την προβολή μετά από εκτέλεση φάουλ του Πάλμα, αλλά ο Τζολάκης έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 85ο λεπτό ο Ολυμπιακός απείλησε με προβολή του Μπακαμπού, ενώ σε δύο περιπτώσεις στο 89′ και στο 90+1′ ο Μπουχαλάκης δεν κατόρθωσε να σκοράρει.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ρέτσος, Ντόι, Ανδρούτσος (64′ Ρέαμπτσουκ), Βρουσάι (79′ Μπουχαλάκης), Σαμασέκου, Ίνμπομ Χουάνγκ, Κασάμι (64′ Χάμες Ροντρίγκες), Μασούρας, Γκάρι Ροντρίγκες (69′ Ροντινέι), Αραμπί (69′ Μπακαμπού)

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Οντουμπάτζο (46′ Εμπακατά), Μαζικού, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Νταρίντα, Ματέο Γκαρσία (46′ Καμάτσο), Ετέμπο, Μαντσίνι, Ιτούρμπε (65′ Πάλμα), Αμπουμπακάρ Καμαρά (35′ Γκρέι)