Κύπελλο Ελλάδας: Πέρασε το εμπόδιο του Κολοσσού ο Παναθηναϊκός

Οι πράσινοι κυριάρχησαν για 35 λεπτά, αλλά στο φινάλε κατέβασαν ταχύτητα και έδωσαν το δικαίωμα στους Ροδίτες να κάνουν την αντεπίθεσή τους.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε το εμπόδιο του Κολοσσού και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου, εκεί που περιμένει ήδη ο Ολυμπιακός

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 12-0 στο 4′ και έκλεισε την περίοδο στο +17 (27-10). Οι πράσινοι έκαναν ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο σε επίθεση και άμυνα, αφού πέραν του υψηλού σκορ, είχε 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ και κανένα λάθος.

Μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου οι πράσινοι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 25 πόντους (41-16, 15′). Ο Κόλοσσός βρήκε κάποιες ανάσες στην επίθεση μέχρι την ανάπαυλα.

Ο ρυθμός έπεσε μετά το ημίχρονο, με τον Κολοσσό να μειώνει στους 15 (57-42) στα μέσα της τρίτης περιόδου, έπειτα από τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου.

Στα μέσα της τέταρτης περιοδου, ο Κολοσσός απάντησε με δικό του σερί 10-0 και κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (77-70, 37′). Ο Πάρις Λι έβαλε τέλος στο μονόλογο των Ροδιτών, όμως ο Μάικλ Ντίξον απάντησε με γκολ-φάουλ (79-73, 37’25”).

Ακολούθησε ένα εύστοχο σετ βολών από τον Ντουέιν Μπέικον, κι άλλο ένα από τον Κρίστοφερ Κόφι (81-75, 38’44”). Ο Γκουντάιτις έκανε το 1/2 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και στην άλλη πλευρά Σταρκς πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο (82-78) με 42″ να απομένουν στο χρονόμετρο. Μπέικον και Λι καθάρισαν όμως στο φινάλε, για τον Παναθηναϊκό που τελικά έκανε τα εύκολα δύσκολα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Συμεωνίδης, Χριστινάκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-10, 52-33, 71-49, 87-80.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Καλαϊτζάκης Π., Γουόλτερς 4 (5 ασίστ), Λι 15 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Παπαγιάννης 16 (8/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 11 (1), Αγραβάνης 7 (1), Καλαϊτζάκης Γ. 2, Μπέικον 14 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Πονίτκα 2, Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 13 (3/4 δίποντα, 7/9 βολές).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 3 (1), Σταρκς 16 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μορέιρα 12 (4/8 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος, Γιανγκ 8 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντίξον 22 (3/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές), Χατζηδάκης, Κατσίβελης 2, Κόφι 10 (11 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 5 (1).