Κύπελλο Ελλάδας: Σούπερ ΠΑΟΚ διέσυρε 5-1 τη Λαμία στον ημιτελικό

Μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τον επαναληπτικό

Ο ΠΑΟΚ έκανε μεγαλειώδη εμφάνιση και επικράτησε 5-1 της Λαμίας εκτός έδρας με πέντε διαφορετικούς σκόρερ και ουσιαστικά πέρασε στον τελικό και περιμέενει να δει ποιος εκ των ΑΕΚ ή Ολυμπιακός θα είναι ο αντίπαλος του για το τρόπαιο.

Στην πρώτη του επίθεση και με τη συμπλήρωση μόλις 13” ο Νάρεϊ άνοιξε το σκορ με πλασέ σε κενή εστία μετά από ωραία ενέργεια και παράλληλη μπαλιά του Ζίβκοβιτς από τα αριστερά.

Το 2-0 ήρθε στο 25′ όταν ο Κωνσταντέλιας πήρε ωραία τη μπάλα στο κέντρο, την άνοιξε αριστερά στον Ζίβκοβιτς ο οποίος την πέρασε κάθετα προς τον Σάστρε που γύρισε ξανά στον Έλληνα που σκοραρε.

Στο 62′ η άμυνα της Λαμίας προσπάθησε να διώξει τη μπάλα η οποία έφτασε στον Αουγκούστο αυτός έκανε μια ψηλοκρεμαστή σέντρα-σουτ, έστειλε τη μπάλα πάνω από τον Γκαραβέλη και έγραψε το 3-0.

Στο 67′ ο Μπράντον Τόμας με ωραίο πλασέ βρήκε δίχτυα για δεύτερο σερί παιχνίδι.

Με τη σέντρα ο ΠΑΟΚ έκλεψε τη μπάλα, ο Ζίβκοβιτς έγινε κάτοχος της και έβγαλε μια τρομερή πάσα προς τον Σάστρε ο οποίος άφησε τη μπάλα να σκάσει μπροστά του και από το ύψος της μικρής περιοχής με ωραίο πλασέ πέτυχε το πέμπτο γκολ της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Το μόνο που κατάφερε η Λαμία ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο 86′ όταν σε βαθιά μπαλιά προς την άμυνα του ΠΑΟΚ αυτή δεν απομάκρυνε καλά με τον Μαρτίνες να κάνει το βολέ και να νικάει τον Κοτάρσκι για το 1-5. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Μεντίνα μέσα από την περιοχή αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης είχε σφυρίξει φάουλ στην αρχή της φάσης.

ΛΑΜΙΑ: Γκαραβέλης, Βασιλαντωνόπουλος (46′ Σιμόν), Αντέτζο, Κορνέζος, Σαραμαντάς, Ασκόσφσκι Σλίβκα, Στάνκο (59′ Ντε Βινσέντι), Τζανδάρης (59′ Νούνιες), Μαρτίνες, Μανούσος (65′ Μεντίνα).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Σάστρε, Αουγκούστο (63′ Σβαμπ), Ντάντας, Νάρεϊ (70′ Ελ Καντουρί), Ζίβκοβιτς (75′ Μπίσεσβαρ), Κωνσταντέλιας (63′ Τάισον), Μπράντον (74′ Τζίμας).