Κύπελλο Ελλάδας: Στους «16» συνεχίζουν οι Καλαμάτα, ΠΑΣ Γιάννινα, Πανιώνιος, ΟΦΗ, Ξάνθη και Αστέρας

Τον αποκλεισμό γνώρισαν οι Πλατανιάς, Καβάλα, Απόλλων Λάρισας, Ολυμπιακός Βόλου, Βέροια και ΑΕΛ

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκαν σήμερα οι Καλαμάτα, ΠΑΣ Γιάννινα, Πανιώνιος, ΟΦΗ, Ξάνθη και Αστέρας Τρίπολης.

Η «μαύρη θύελλα» μπορεί να γνώρισε την ήττα με 1-0 (48′ Ουάρντα, πεν.) από τους «βυσσινί», όμως έχοντας το υπέρ της 3-0 του πρώτου παιχνιδιού θα συνεχίσει στην επόμενη φάση.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-1 σημείωσε ο ΠΑΣ Γιάννινα επί της Βέροιας και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου ματς πήρε την πρόκριση για τους «16». Τα γκολ για τους Γιαννιώτες σημείωσαν οι Παμλίδης (37′) και Πήλιος (93′, πεν.) ενώ για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει ο Μεληκιώτης προσωρινά στο 41′.

Η Ξάνθη σκόρπισε με 3-0 τον Απόλλωνα Λάρισας, ανατρέποντας το εις βάρος της 2-1 της πρώτης αναμέτρησης και πήρε την πρόκριση. Τα τέρματα της ακριτικής ομάδας σημείωσαν οι Μπαριέντος (2′), Ντε Αμορίμ (42′) και Στάρτζεον (49′).

Στη διαδικασία της παράτασης ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Πλατανιά και να πάρει το εισιτήριο για τους «16». Οι Κρητικοί προηγήθηκαν με το πέναλτι του Λουκίνα (11′) που έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί, στο 91′ ο Ιγκλέσιας ισοφάρισε για τους Αρκάδες αλλά στο 102′ ο Πλατανιάς με κεφαλιά του Μπιανκόνι έκανε το 1-2 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης.

Στο 23′ της παράτασης ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι και ο Ιγκλέσιας πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα οι γηπεδούχοι πέτυχαν και 3ο γκολ με τον Φερνάντεθ και πήραν την νίκη με 3-2 και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Ο ΟΦΗ ήταν σαρωτικός απέναντι στην Καβάλα της οποίας επικράτησε με 4-0, ανατρέποντας και το εις βάρος του 2-0 του πρώτου ματς. Τα γκολ των Κρητικών σημείωσαν οι Τσιλιανίδης (38′), Νέιρα (52′, 55′) και Φιγκεϊρέδο (90′).

Τέλος, ο Πανιώνιος με το ευρύ 6-0 ζευγάρωσε τις νίκες του κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου και πήρε την πρόκριση για τους «16». Τα τέρματα των «κυανέρυθρων» σημείωσαν οι Δούμτσιος (3′), Τσιλούλης (21′, 25′, 46′), Καμαρά (73′) και Παπανικολάου (89′).