Κύπελλο Ελλάδος: Ο Ολυμπιακός τη νίκη η ΑΕΚ την πρόκριση στον τελικό

To 2-1 δεν ήταν αρκετό για τους ερυθρόλευκους μετά το 3-0 του πρώτου αγώνα

Ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 την ΑΕΚ στο Γ.Καραϊσκάκης, η Ένωση όμως ήταν αυτή που προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet.

Ο Ολυμπιακός γνώριζε ότι είχε δύσκολο έργο μετά την ήτταν με 3-0 στο πρώτο ματς της OPAP Arena, όμως μέχρι την ισοφάριση στο 52ο λεπτό είχε πιστέψει στην πρόκριση.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και είχαν και την πρώτη καλή στιγμή στο 7ο λεπτό, όταν ο Χουάνγκ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία του Στάνκοβιτς.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο η Ένωση πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έκανε την πρώτη ευκαιρία με τον Τσούμπερ στο 27′.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ολυμπιακός πέτυχε το γκολ που έψαχνε. Ο Μπακαμπού έκανε το γέμισμα από την περιοχή και ο Βαλμπουενά με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0.

Στο οι ερυθρόλευκοι είχαν νέα καλή στιγμή στο 36′. Ο Φορτούνης βρήκε τον Πεπ Μπιέλ μέσα στην περιοχή, ο οποίος έκανε το σουτ έχοντας χώρο, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Λίγο αργότερα ο Τρικαλινός μεσοεπιθετικός πλάσαρε, με τον Στάνκοβιτς να μπλοκάρει.

Η ΑΕΚ είχε ευκαιρία στο 45+1′. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φερνάντες πέρασε πάνω από την εστία του Πασχαλάκη και δύο λεπτά αργότερα ο Χατζισαφί έβαλε σέντρα προς το δεύτερο δοκάρι, με τον αφύλαχτο Πινέδα να αστοχεί με το κεφάλι.

Στην επανάληψη η Ένωση απείλησε πρώτη με δύο ευκαιρίες στο 49′ και στο 50′. Ο Πινέδα ελίχθηκε ωραία στην περιοχή και έστρωσε στον Γκαρσία ο οποίος σούταρε, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε εκτός εστίας μετά από κόντρα. Στην εξέλιξη του κόρνερ ο 25χρονος φορ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 52ο λεπτό η ΑΕΚ έφτασε στην ισοφάριση. Ο Τσούμπερ έστρωσε στον Γκαρσία στο ημικύκλιο της περιοχής, αυτός έκανε το σουτ, ο Ουσεϊνού Μπα έβαλε την κόντρα και άλλαξε την πορεία της μπάλας, η οποία κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο Ολυμπιακός είχε όμως άμεση απάντηση. Στο 57΄ο Ίνμπομ Χουάνγκ δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα κατέληξε στη δεξιά γωνιά του Στάνκοβιτς. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR για οφσάιντ, χωρίς όμως να αλλάζει η αρχική απόφαση.

Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε στη συνέχεια της αναμέτρησης, με τα μαρκαρίσματα στη μεσαία γραμμή του αγωνιστικού χώρου να είναι αρκετά. Στο 71ο λεπτό ο Στίβεν Τσούμπερ βρήκε δίχτυα με πλασέ, ωστόσο μετά από εξέταση στο VAR αποδείχθηκε εκτεθειμένος και το γκολ δεν μέτρησε.

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού να πετύχει ένα γκολ, το οποίο θα έβαζε “φωτιά” στο παιχνίδι, με την ΑΕΚ στο φινάλε να πανηγυρίζει την πρόκρισή της στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκη, Σισέ, Μπα, Ρέαμπτσουκ, Ανδρούτσος (80′ Μασούρας), Εμβιλά, Χουάνγκ, Μπιέλ (61′ Βρουσάι), Φορτούνης (81′ Αραμπί), Βαλμπουενά (68′ Γκάρι Ροντρίγκες), Μπακαμπού.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μοχαμάντι (13′ Χατζισαφί), Μουκουντί, Μήτογλου, Ρότα, Μάνταλος (73′ Γιάνσον), Γαλανόπουλος (73′ Σιμάνσκι), Πινέδα, Φερνάντες (63′ Ελίασον), Τσούμπερ, Γκαρσία (73′ Γκατσίνοβιτς).