Κυπελλούχος Ελλάδος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού στον μεγάλο τελικό και κατέκτησε το τρόπαιο

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 81-73 στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου μπάσκετ και κατέκτησε το τρόπαιο.

Κορυφαίοι των νικητών οι Τάιλερ Ντόρσεϊ (21π.) και Σάσα Βεζένκοφ (18π., 13ρ.), ενώ από το «τριφύλλι» ξεχώρισαν ο Νέντοβιτς (23 π.) και ο Παπαγιάννης (10π., 12ρ.).

Για 30′ οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο, αλλά στο τέλος δεν είχαν δυνάμεις και αυτό αποτυπώθηκε στο παρκέ. Δεν είναι τυχαίο πως το σκορ στην τελευταία περίοδο ήταν 6-23, με τους τυπικά γηπεδούχους να βρίσκουν τους λίγους πόντους τους μόνο από βολές.

PGRpdiBzdHlsZT0iIiBjbGFzcz0ibW9iaWxlX2Jhbm5lciBiYW5uZXItc3RpY2t5Ij4NCgkJCTxkaXYgaWQ9J3ZyYWRpbmlfUFInIGNsYXNzPSJiYW5uZXItc3RpY2t5Ij4NCiAgPHNjcmlwdD4NCiAgICBnb29nbGV0YWcuY21kLnB1c2goZnVuY3Rpb24oKSB7IGdvb2dsZXRhZy5kaXNwbGF5KCd2cmFkaW5pX1BSJyk7IH0pOw0KICA8L3NjcmlwdD4NCjwvZGl2PgkJCTwvZGl2Pg==

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στον τελικό (7-0 στο 3′), αλλά μετά το τάιμ άουτ του Γιώργου Μπαρτζώκα και τα 0/5 του Ολυμπιακού εντός πεδιάς, οι Σάσα Βεζένκοφ – Τάιλερ Ντόρσεϊ έδωσαν λύσεις. Ο Δημήτρης Πρίφτης δέχτηκε μόλις στο 4′ τεχνική ποινή από τον Φούφη, στον οποίον εξέφραζε τα παράπονά του, ενώ ο Λευτέρης Μποχωρίδης «απενεργοποιήθηκε» από νωρίς με 3φ. Οι Πειραιώτες «απάντησαν» με ένα 7-0 (7-7) και το παιχνίδι ισορρόπησε με 8π. έκαστος από Βεζένκοφ – Ντόρσεϊ από την μία και 6π. από τον Νεμάνια Νέντοβιτς από την άλλη. Η «ερυθρόλευκη» συνέπεια έδωσε ένα προβάδισμα 4π. στο φινάλε της 1ης περιόδου (17-21 στο 10′), με το «τριφύλλι» νε μετράει 2/10 τρίποντα.

Οι δύο προπονητές δοκίμασαν κοντά σχήματα στη 2η περίοδο και ο διψήφιος «Νέντο» έφερε νέα ισοπαλία (22-22 το 12′). Μετά το 2ο φάουλ του Τόμας Ουόκαπ ο Σέρβος πήρε «ανάσες», αλλά ο τελικός ήταν σταθερά μοιρασμένος. Ο Μπαρτζώκας έριξε τον Φαλ για να εκμεταλλευτεί τη διαφορά ύψους με τον Έβανς, οι Σλούκας (7π., 3ασ.) – Βεζένκοφ (14π.) πατούσαν πολύ καλά στο παρκέ, αλλά η επιστροφή του «Νέντο» έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό. Ο… σεληνιασμένος «μπόμπερ» του «τριφυλλιού» με δυο «βόμβες» έφτασε τους 19π. στο 17′ και διαμόρφωσε το 37-34. Σε εκείνο το σημείο ο εξαιρετικός Βεζένκοφ πήγε στον πάγκο για πρώτη φορά και οι «πράσινοι»… χτύπησαν στη ρακέτα για να «κλείσουν» το ημίχρονο στο +6 (45-39 στο 20′), ύστερα από ένα επιμέρους +10 στο 2ο δεκάλεπτο (28-18).

Η επανάληψη άρχισε με υψηλό επιθετικό ρυθμό και από τις δύο ομάδες και τον Παναθηναϊκό να έχει το «πάνω χέρι» (54-46 στο 23′). Μάλιστα, οι «πράσινοι» έφτασαν στο πρώτο διψήφιο προβάδισμα του τελικού με τρίποντο του Χάουαρντ Σαντ Ρος. Οι Πειραιώτες είχαν «μπλοκάρει» επιθετικά και μετά το κλέψιμό του ο κομβικός Οκάρο Ουάιτ έστειλε την ομάδα του Πρίφτη στο +12 (59-47 στο 25′). Μετά το 3ο φάουλ του Γιώργου Παπαγιάννη οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ από το ζωγραφιστό (59-51 στο 26′), αλλά οι Τζέρεμι Έβανς – Ντάριλ Μέικον φρόντισαν ώστε να μην πέσει η διαφορά (65-55 στο 28′). Σε ένα δεκάλεπτο που ο Ολυμπιακό έκανε λάθη και αστοχούσε πίσω από τα 6,75μ., ο Τόμας Ουόκαπ έβαλε ένα σημαντικό σουτ. Όμως, οι υπερασπιστές του τροπαίου διατήρησαν τον έλεγχο (67-58 στο 30′).

Φυσικά, το ματς του τίτλου δεν είχε τελειώσει από το 30′. Οι Πειραιώτες ήταν πολύ πιο αποφασιστικοί στο 4ο δεκάλεπτο και με ένα γρήγορο 6-0 επέστρεψαν για τα καλά (67-64 στο 32′). Ο Ολυμπιακός είχε ανεβάσει την ένταση της άμυνάς του με τους Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, ΜακΚίσικ να «τρώνε σίδερα» και περιόριζε αποτελεσματικά τον «Νέντο», με τον Παναθηναϊκό να μην βρίσκει σκορ με τίποτα για 7+ λεπτά. Έτσι, το «ερυθρόλευκο» σερί έφτασε το 12-0 με τους Πειραιώτες να προσπερνούν και να έχουν το μομέντουμ (67-70 στο 35′ με σημείο αναφοράς τον ΜακΚίσικ). Το «τριφύλλι» αστοχούσε με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο έχοντας υποστεί ολικό black out και το δύσκολο τρίποντο του… on fire Ντόρσεϊ πήγε το σερί στο 15-0 και τον Ολυμπιακό στο +6 (67-73 στο 37′). Ο Παπαγιάννης έπαιρνε το ένα επιθετικό ριμπάουντ μετά το άλλο και εν τέλει ο Ουάιτ έδωσε τέλος στο σερί με 2/2β. (69-73). Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν πια κουμάντο στο ματς. Δυο σημαντικά καλάθια από τον Χασάν Μάρτιν (69-75) και τον Σάσα Βεζένκοφ (71-77) τους διατήρησαν σε απόσταση ασφαλείας, με τους «πράσινους» να βρίσκουν σκορ μόνο με βολές (73-77 στο 39′). Στα τελευταία δευτερόλεπτα τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει, με την άμυνα του Ολυμμπιακού να… πνίγει τους «πράσινους» και να χαρίζει το Κύπελλο στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (73-81).

Τα Δεκάλεπτα: 17-21, 45-39, 67-58, 73-81.