Λαύριο – Παναθηναϊκός 92-82: Το «μπαμ» της χρονιάς

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν απογοητευτικός και το Λαύριο τον τιμώρησε, κερδίζοντας το τριφύλλι (92-82) στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για το 2021

Το Λαύριο συνεχίζει και το 2021 με το πόδι πατημένο στο γκάζι και πέτυχε τη νίκη της σεζόν, καθώς επικράτησε με 92-82 επί του Παναθηναϊκού, για την Basket League.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη… τρέλανε κόσμο ξανά! Απέναντι στον Παναθηναϊκό και έχοντας αφήσει πίσω ένα πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο (9-19) κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, χάρη σε ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο και να φτάσει στη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του.

Σημείο κλειδί του αγώνα ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Εκεί που με επί μέρους σκορ 33-17 το 31-42 του πρώτου ημιχρόνου έγινε 64-59, με τους παίκτες του Σερέλη όχι απλώς να διατηρούν το προβάδισμά τους, αλλά να το ανεβάζουν σταδιακά, φέρνοντάς το μάλιστα ακόμα και σε διψήφια επίπεδα στα τελευταία λεπτά του αγώνα.