ΑΕΚ–Παναθηναϊκός 3-0: Το LIVE του θριάμβου της «Ένωσης» στη Νέα Φιλαδέλφεια!

Χωρίς Λιβάι Γκαρσία οι αρχικοί «11» της ΑΕΚ, χωρίς Μπερνάρ ο Παναθηναϊκός

αεκ παναθηναικος, αεκ παναθηναϊκός, αεκ παναθηναικος super league

ΑΕΚΠαναθηναϊκός: LIVE Το μεγάλο ματς στην OPAP Arena, ένας ακόμα τελικός στη μάχη του πρωταθλήματος της Super League για το 2023-2024.

Η «11αδα» της ΑΕΚ

Οι αρχικοί 11 παίκτες που παρέταξε ο προπονητής της ΑΕΚ Ματίας Αλμέιδα είναι οι: Αθανασιάδης, Ρότα, Κάλενς, Βίντα, Χατζισαφί, Πινέδα, Γιόνσον, Σιμάνσκι, Ελίασον, Αραούχο, Πόνσε

Η «11αδα» του Παναθηναϊκού

Οι αρχικοί 11 παίκτες που παρέταξε ο προπονητής του Παναθηναϊκού Φατίχ Τερίμ είναι οι: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ακαϊντίν, Γεντβάι, Χουάνκαρ, Τσέριν, Μπακασέτας, Αράο, Λημνιός, Ιωαννίδης, Παλάσιος

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός: Δείτε LIVE βίντεο και σχόλιο για το μεγάλο ντέρμπι παρακάτω

90+4′ Ολοκλήρωση κανονικής διάρκειας

79′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Πινέδα έφυγε στην πλάτη της άμυνας από την κεφαλιά του Λιβάι αλλά το πλασέ του σε τετ-α-τετ, έστειλε την μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

73′ Κεφαλιά του Αράο, η μπάλα πάνω στον Γιόνσον και νέο κόρνερ.

69′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ η ΑΕΚ με τον Ελίασον! Ο Πινέδα έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πάτησε στην περιοχή, ο Γκατσίνοβιτς τσίμπησε την μπάλα από το γύρισμα, ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε και ο Ελίασον στο ριμπάουντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0!

61′ Μυθική διπλή φάση της ΑΕΚ! Ο Πινέδα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πάτησε στην περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια εξ επαφής, ο Πόνσε με ανάποδο ψαλίδι προσπάθησε να νικήσει τον Ντραγκόφσκι αλλά εκείνος με τρομερή επέμβαση και τη βοήθεια του δοκάρια, απέτρεψε το 3-0.

59′ Τρομερή ενέργεια του Σιμάνσκι αλλά το σουτ σταμάτησε πάνω στον Νταγκόφσκι.

57′ Κακό σουτ από τον Χουάνκαρ με σουτ στην κίνηση

54′ Σουτ εκτός στόχου από τον Παναθηναϊκό

47′ Σουτ του Ιωαννίδη έξω από την περιοχή, ο Αθανασιάδης μάζεψε.

45+1′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου! Η ΑΕΚ προηγείται με 2-0 του Παναθηναϊκού

38′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ η ΑΕΚ με τον Πόνσε! Ο Ακαϊντίν έκανε ένα τραγικό λάθος, ο Πόνσε έκλεψε την μπάλα, πάτησε στην περιοχή και με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Νταγκόφσκι για το 2-0!

34′ Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Σέντρα του Μπακασέτα, ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πήγε λίγο δίπλα από το δοκάρι!

28′ Ο Αραούχο βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή αλλά ο Κώτσιρας τον έκοψε πάνω στο σουτ και έχουμε κόρνερ.

26′ Υπέροχη αντεπίθεση της ΑΕΚ ξανά, ο Ελίασον έφυγε στην κόντρα, βρήκε πολύ ωραία τον Πόνσε αλλά το σουτ του πήγε άουτ.

Οι Πράσινοι ζήτησαν πέναλτι σε μονομαχία του Κώτσιρα με τον Αραούχο

14′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Πόνσε έκανε ένα σουτ στην περιοχή αλλά ο Νταγκόφσκι απέκρουσε!

9′ Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Χουάνκαρ έκανε τη σέντρα, ο Παλάσιος έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

7′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ η ΑΕΚ με τον Ελίασον! Λίγα δευτερόλεπτα μετά την πρώτη τελική προσπάθεια της ΑΕΚ, η Ένωση βρίσκει δίχτυα. Ο Ελίασον έκλεψε την μπάλα στον άξονα, συνεργάστηκε με τον Πινέδα και με ένα ωραίο σουτ στα όρια της περιοχής νίκησε τον Ντραγκόφσκι για το 1-0!

6′ Πρώτη ευκαιρία στο ντέρμπι για την ΑΕΚ! Ο Πόνσε πήρε την κεφαλιά στην περιοχή από τη σέντρα του Ελίασον, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι!