Μακάμπι – Ολυμπιακός 71-70: Έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του!

Ένα παιχνίδι για… γερά νεύρα

Για έναν μόλις πόντο ηττήθηκε ο Ολυμπιακός από τη Μακάμπι, η οποία επικράτησε 71-70 στο ματς που διεξήχθη στο Τελ Αβίβ για την 26η αγωνιστική της Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ, ωστόσο, ένα λάθος στην τελευταία επίθεση και το τρίποντο του Ουίλμπεκιν οδήγησαν τους Ισραηλινούς σε μία σημαντική νίκη.

Στην παρθενική εμφάνισή του με τα ερυθρόλευκα, ο ΜακΚίσικ ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους, ενώ ο Μπόλντγουιν σημείωσε 13 πόντους, παίρνοντας… μπρος στο δεύτερο ημίχρονο. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι έκαναν 20 λάθη!

Πλέον, τα περιθώρια αρχίζουν και στενεύουν για τους Πειραιώτες που βρίσκονται στο 11-15, ενώ απομένουν 8 αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου της διοργάνωσης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν από την έναρξη του αγώνα οι διαιτητές (Ίλια Μπελόσεβιτς, Μπόρις Ρίζικ και Γκίτις Βίλιους) κράτησαν πλακάτ που έφερε το μήνυμα «Σταματήστε τη βία».

Αυτό αφορούσε στην επίθεση που δέχτηκαν σε ταξί οι ρέφερι του Παναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα, με αποτέλεσμα τον τραυματισμό του Λουίτζι Λαμόνικα.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στην αναμέτρηση με τους Έλις, Πρίντεζη, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ και Μπόλντγουιν.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν μουδιασμένοι στο ματς, καθώς χρειάστηκαν σχεδόν δύο λεπτά για να σκοράρουν το πρώτο τους καλάθι. Παρ όλα αυτά, έπαιζαν «ατσάλινη» άμυνα, επομένως δεν επέτρεψαν στη Μακάμπι να ξεφύγει στο σκορ (3-4).

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα σούταραν ως επί το πλείστον μέσα από τη ρακέτα, αλλά τα λάθη τους και ο Μπράιαντ έστειλαν τους γηπεδούχους στο +4 (12-8) στο 6′.

Στην πορεία, βέβαια, ανέλαβε δράση ο ΜακΚίσικ που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο να πάρει τα πάνω του ο Ολυμπιακός (14-15 στο 8′). Ωστόσο, οι Ισραηλινοί σημείωσαν κάποια καλάθια και προηγήθηκαν για τέσσερις πόντους (20-16) στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ο Τζάκσον σκόραρε από τα 6,75 και έβαλε τη Μακάμπι μπροστά για 7 πόντους (23-16). Από την πλευρά του, ο Ολυμπιακός έκανε πολλά επιθετικά λάθη, αλλά η εξαιρετική άμυνά του κρατούσε στο ματς σε χαμηλό σκορ (25-19 στο 14′).

Με μπροστάρηδες τους ΜακΚίσικ και Βεζένκοβ, οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα σερί 7-0 και έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα τους (25-26) στο 16′.

Τα πράγματα άλλαξαν στη συνέχεια, αφού οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν απανωτά λάθη, γεγονός που έδωσε τη δυνατότητα στους αντιπάλους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και με τον Ντόρσεϊ να ξεφύγουν στο +13 (39-26) στο 19′. Με το τρίποντο του Πολ το αποτέλεσμα του ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 39-29.

Ο Άβντιγια έστειλε τη Μακάμπι στο +11 (41-29) στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τον Μπόλντγουιν «ροκάνισαν» τη διαφορά στους εφτά (41-34).

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι το 25′ (47-39), όταν η άμυνα του Ολυμπιακού «έσφιξε» και με ένα σερί 9-0 πέρασε μπροστά (47-48) στο 28′. Ακολούθησαν δύο άστοχες βολές του Βεζένκοβ και ένα λάθος του Μπάικς, ενώ ο Γουίλμπεκιν έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (52-50) με ένα τρίποντο στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου.

Με μία ακόμη τρίποντη… βόμβα ο Γουίλμπεκιν έστειλε τη Μακάμπι στο +5 (55-50) στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Παρ όλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» για μία ακόμη φορά έπαιξε σκληρή άμυνα και με τους Βεζένκοβ-Μπόλντγουιν κατάφερε να τρέξει ένα σερί 12-0 για το +7 (55-62) στο 35′.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 60-64, αλλά ο ΜακΚίσικ έστειλε την ομάδα του στο +6 (60-66) τρία λεπτά πριν από το τέλος του παιχνιδιού.

Στην πορεία, δύο ακόμη λάθη βοήθησαν τους γηπεδούχους να μειώσουν στον πόντο (65-66), ωστόσο, ο ΜακΚίσικ ξανά έκανε το 65-69 στο 39’.

Δύο εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις ακολούθησαν, με τον Γουίλμπεκιν να κερδίζει τρεις βολές στο κέντρο μερικά δευτερόλεπτα πριν από το τελικό σφύριγμα.

Ο Αμερικανός έκανε 3/3, με τον Μπόλντγουιν να πηγαίνει στη γραμμή (μετά από φάουλ στα όρια του αντιαθλητικού) και με 1/2 να κάνει το 68-70, στα 20’’.

Ο Γουίλμπεκιν με τρίποντο έβαλε μπροστά τη Μακάμπι (71-70) στα 10’’, με τον ΜακΚίσικ να κάνει το λάθος στην τελευταία επίθεση και έτσι ο Ολυμπιακός να οδηγείται στην ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 20-16. 39-29, 52-50, 71-70