Με το δεξί η Εθνική στο Nations League

Επικράτησε 1-0 της Βόρειας Ιρλανδίας στο Μπέλφαστ

Με το δεξί ξεκίνησε η Εθνική στο Nations League, επικράτησε 1-0 της Βόρειας Ιρλανδίας στο Μπέλφαστ με γκολ του Μπακασέτα στο 39΄.

Η Εθνική έκανε μία πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στη Βόρεια Ιρλανδία στην πρώτη αγωνιστική του Nations League και πήρε τους τρεις πρώτους βαθμούς στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του Γκουστάβο Πογέτ .

Η Ελλάδα είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και κατάφερε στο 39ο λεπτό να σκοράρει. Η Εθνική ουσιαστικά δεν απειλούνταν στο πρώτο μέρος, όμως δύσκολα δημιουργούσε φάσεις. Η πρώτη καλή στιγμής της Εθνικής κατεγράφη στο 22ο λεπτό. Ο Μπακασέτας έκανε ωραία σέντρα από τα δεξιά, ο Γιακουμάκης πάτησε δυνατά, σηκώθηκε, πήρε την κεφαλιά, αλλά δεν έδωσε κατεύθυνση στην μπάλα όπως θα ήθελε. Έτσι μπλόκαρε ο Πίκοκ Φάρελ.

PGRpdiBzdHlsZT0iIiBjbGFzcz0ibW9iaWxlX2Jhbm5lciBiYW5uZXItc3RpY2t5Ij4NCgkJCTxkaXYgaWQ9J3ZyYWRpbmlfUFInIGNsYXNzPSJiYW5uZXItc3RpY2t5Ij4NCiAgPHNjcmlwdD4NCiAgICBnb29nbGV0YWcuY21kLnB1c2goZnVuY3Rpb24oKSB7IGdvb2dsZXRhZy5kaXNwbGF5KCd2cmFkaW5pX1BSJyk7IH0pOw0KICA8L3NjcmlwdD4NCjwvZGl2PgkJCTwvZGl2Pg==

Η Ελλάδα συνέχιζε να έχει την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας. Στο 39ο λεπτό, ο Λημνιός κατέβασε ωραία την μπάλα από τα δεξιά, την έδωσε στον άξονα στον Μπακασέτα, ο οποίος έκανε το σουτ με το δεξί στα όρια της περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Τσιμίκας έκλεψε την μπάλα και έφυγε στην κόντρα. Καθυστέρησε, έδωσε στον Μπακασέτα και εκείνος με τη σειρά του στον Ρότα, ο οποίος με σουτ από τα δεξιά της περιοχής ήταν άστοχος στο 45+1′.

Στην επανάληψη ξεκίνησε πάλι δυνατά και ρυθμό και την κατοχή της μπάλας. με τη Βόρεια Ιρλανδία ισορροπεί το παιχνίδι μετά το 55ο λεπτό.

Στο 62ο λεπτό χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Μετά από ωραία σέντρα του Λημνιού από τα δεξιά, που για λίγο ο Γιακουμάκης δεν βρήκε την μπάλα για να την στείλει στα δίχτυα. Σταδιακά και μετά το 55′ οι γηπεδούχοι κρατούσαν περισσότερο.

Το τελευταίο ημίωρο φάνηκε η κόπωση και από λάθος στο 67ο λεπτό στην καρδιά της άμυνας, όμως το σουτ του ΜακΓκιν στην κίνηση δεν ανησύχησε τον Βλαχοδήμο.

Ο Πογέτ αντικατέστησε τον Λημνιό με τον Χατζηγιοβάνη, τον Γιακουμάκη με τον Παυλίδη και τον Μπακασέτα με τον Κουρμπέλη.

Το παιχνίδι πήρε πιο γρήγορο ρυθμό, ο οποίος βόλευε τους Βορειοϊρλανδούς που ήθελαν να πιέσουν. Ο Ουρουγουανός έκανε ακόμη πιο αμυντική την Εθνική με τον Τζαβέλλα να περνάει στη θέση του Σιώπη.

Και το 1-0 για την Εθνική έμεινε μέχρι το τέλος.

ΒΟΡΕΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Πίκοκ-Φάρελ, Μπράντλεϊ, Έβανς, Μπαλάρντ, Λέιν, ΜακΝέρ, Ντέιβις, Σαβίλ, ΜακΚάν, Λέιβρι, Γουάιτ

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Σιώπης, Μπακασέτας, Μπουχαλάκης, Λημνιός, Μάνταλος, Γιακουμάκης