Μουντιάλ 2022: Νίκη-πρόκριση για την Αυστραλία

Τα «καγκουρό» με δύο νίκες πρώτη φορά προκρίθηκαν στους «16»

Η Αυστραλία νίκησε 1-0 τη Δανία και πήρε την πρόκριση στη φάση των «16» του Μουντιάλ 2022, αφήνοντας ουραγούς στον 4ο όμιλο τους Σκανδιναβούς. Η Αυστραλία έκανε για πρώτη φορά στην ιστορία της δύο νίκες σε φάση ομίλων.

Το γκολ του Μάθιου Λέκι στην αντεπίθεση ήταν αρκετό για τα “καγκουρό”, που τελικά τερμάτισαν στη 2η θέση, πίσω από τη Γαλλία. Αυτό σημαίνει ότι θα αντιμετωπίσουν το νικητή του 3ου ομίλου (Πολωνία, Αργεντινή ή Σαουδική Αραβία) το προσεχές Σάββατο.

Η Δανία είχε την κατοχή και προσπάθησε να απειλήσει από νωρίς την εστία του Ματ Ράιαν, έπεφτε στην πολυπρόσωπη άμυνα των Αυστραλών. Δημιουργούσε ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερνε να βρει δίχτυα.

Στην επανάληψη οι δύο προπονητές έκαναν από μία αλλαγή αλλά το σκηνικό έμεινε το ίδιο

Στο 60΄ η Αυστραλία βγήκε στην αντεπίθεση τον Μάθιου Λέκι, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και βρήκε τρόπο να σουτάρει, κάνοντας το 1-0 κόντρα στη ροή του αγώνα.

Το γκολ αυτό έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο των Δανών, που δίχως τις εμπνεύσεις του (κακού) Κρίστιαν Έρικσεν και με τον Μάλε να γίνεται αλλαγή στο 70′, δεν ήταν δυνατόν να φτάσει στην ανατροπή που χρειαζόταν.

Από το 80ό λεπτό και μετά, οι Δανοί κατέφυγαν και στις ψηλές μπαλιές, αφού μέχρι τότε δεν μπορούσαν να απειλήσουν με άλλους τρόπους.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Ράιαν, Ντέγκενεκ, Σούταρ, Ρόουλς, Μπέχιτς, Λέκι (89′ Χρούστιτς), Ιρβάιν, Μόουι, Γκούντγουιν (46′ Μπάκους), Ντιουκ (82′ Μακλάρεν), Μακγκρί (74′ Ράιτ)

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Ρ. Κρίστενσεν (46′ Μπαχ), Άντερσεν, Α. Κρίστενσεν, Μάλε (70′ Κορνέλιους), Χέιμπιεργκ, Γένσεν (59′ Ντάμσγκααρντ), Σκοβ Όλσεν (70′ Σκοβ), Έρικσεν, Λίντστρεμ, Μπρέθγουεϊτ (59′ Ντόλμπεργκ).