Μουντιάλ 2022: Νίκησε τη Σοαυδική Αραβία το Μεξικό αλλά δεν προκρίθηκε

Την ώρα που έψαχνε το γκολ της πρόκρισης δέχτηκε γκολ και λόγω της ισοβαθμίας έπεσε στην τρίτη θέση του ομίλου

Το Μεξικό νίκησε 2-1 τη Σαουδική Αραβία και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στον 4ο όμιλο στο Μουντιάλ του Κατάρ όμως δεν ήταν αρκετή για να το στείλει στη φάση των 16.

Το Μεξικό έφτασε να προηγείται με δύο γκολ διαφορά της Σαουδικής Αραβίας και παράλληλα έβλεπε την Πολωνία να ηττάται με το ίδιο σκορ από την Αργεντινή, όμως εκεί που προσπαθούσε να βάλει το τρίτο γκολ για να πάρει εκείνη την πρόκριση και να μην αποκλειστεί λόγω του τελευταίου κριτηρίου ισοβαθμίας (δύο περισσότερες κίτρινες κάρτες) δέχτηκε γκολ από τον Αλ Νταουσάρι που μείωσε σε 2-1, με το φινάλε να βρίσκει την ομάδα του Τάτα Μαρτίνο να παίρνει μία πικρή νίκη.

Το Μεξικό έκανε 1-0 έγινε στο 47ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ από τα αριστέρα, ο Μόντες έκανε το τακουνάκι και ο Μαρτίνε πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Τσάβες να απογειώσει τους συμπατριώτες του στις εξέδρες αφού με μία ασύλληπτη εκτέλεση φάουλ από τα 30 μέτρα έγραψε το 2-0, αποτέλεσμα που επέτρεψε στους σομπρέρος να πιστέψουν.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ: Αλ Οβάις, Αλγκανάμ (88′ Μπαχέμπρι), Αλ Αμρί, Αλ Ταμπακτί, Αλ Μπουλαϊχί (37′ Σαραχίλι), Αλ Μπιρακάν, Αλ Χασάν (46′ Μαντού), Αμπντουλχαμίντ, Αλ Νταουσάρι, Αλ Σεχρί (62′ Αλομπούντ), Κάνο

ΜΕΞΙΚΟ: Οτσόα, Σάντσες (88′ Άλβαρες), Μόντες, Μορένο, Γκαγιάρδο, Άλβαρες (88′ Φούνες Μόρι), Τσάβες, Λοσάνο, Πινέδα (77′ Ροντρίγκες) Βέγκα (46′ Αντούνα), Μαρτίν (77′ Χιμένες)