Ο Ολυμπιακός άλωσε το ΟΑΚΑ και βρίσκεται μια νίκη μακριά από τον τίτλο

Νίκησε 78-72 τον Παναθηναϊκό και την Παρασκευή στον τρίτο αγώνα των τελικό της Basket θέλει ένα ακόμη ροζ φύλλο για να στεφθεί πρωταθλητής

Ο Ολυμπιακός άλωσε το ΟΑΚΑ νίκησε 78-72 τον Παναθηναϊκό και την Παρασκευή στον τρίτο αγώνα των τελικό της Basket θέλει ένα ακόμη ροζ φύλλο για να στεφθεί πρωταθλητής

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +14 στην ανάπαυλα, δεν είχε όμως τις απαντήσεις στην δράση του Τάιλερ Ντόρσεϊ και του Σάσα Βεζένκοβ, οι οποίοι πήραν φωτιά στο δεύτερο μέρος και οδήγησαν τον Ολυμπιακό στην έκτη (σερί νίκη επί του αιωνίου αντιπάλου.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του (χαμηλού) ρυθμού απέναντι σε μια ομάδα, που απειλούσε μόνο από την περιφέρεια.

PGRpdiBzdHlsZT0iIiBjbGFzcz0ibW9iaWxlX2Jhbm5lciBiYW5uZXItc3RpY2t5Ij4NCgkJCTxkaXYgaWQ9J3ZyYWRpbmlfUFInIGNsYXNzPSJiYW5uZXItc3RpY2t5Ij4NCiAgPHNjcmlwdD4NCiAgICBnb29nbGV0YWcuY21kLnB1c2goZnVuY3Rpb24oKSB7IGdvb2dsZXRhZy5kaXNwbGF5KCd2cmFkaW5pX1BSJyk7IH0pOw0KICA8L3NjcmlwdD4NCjwvZGl2PgkJCTwvZGl2Pg==

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε πάντως τους πράσινους σε θέση οδηγού (21-20) χάρη στο buzzer beater που έβαλε ο Νεμάνια Νέντοβιτς από το κέντρο του γηπέδου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανέβασε ακόμη περισσότερο την πίεση στην άμυνα. Αυτό προκάλεσε μεν φθορά, από την άλλη όμως περιόρισε αισθητά τα ελεύθερα σουτ του Ολυμπιακο.

Και σε συνδυασμό με την αστοχία των ερυθρολεύκων διεύρυνε το προβάδισμά του μέχρι το +11 (38-27 στο 17′), το οποίο έγινε +14 (46-32) στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα άλλαξε. Ο Ολυμπιακός ήταν πλέον αυτός που κυριαρχούσε απέναντι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, που δεν είχε ούτε την ίδια ένταση στην άμυνα, ούτε την ίδια συγκέντρωση. Αποτέλεσμα αυτών ήταν η εντυπωσιακή συγκομιδή των 23 πόντων που είχαν οι φιλοξενούμενοι σε πεντέμισι λεπτά, με μπροστάρη τον Τάιλερ Ντόρσεϊ.

Ο Ολυμπιακός από το -14 του ημιχρόνου γύρισε στο +7 (48-55 στο 26′), με 3 πόντους του Ντόρσεϊ σε αυτό το διάστημα.

Από εκεί και έπειτα κράτησε το προβάδισμα και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε μέχρι το τέλος.