Ο ΠΑΟΚ άλωσε τη Φρανκφούρτη και προκρίθηκε απευθείας στους «16» του Conference

Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν την Άιντραχτ 2-1 στη Γερμανία και ανέβηκαν στην πρώτη θέση του ομίλου

Ένας καταιγιστικός ΠΑΟΚ πέτυχε ακόμη ένα θαύμα στην Ευρώπη τη φετινή σεζόν αφού επιβλήθηκε 2-1 της Άιντραχτ στην Γερμανία και κατέκτησε την πρώτη θέση στον 7ο όμιλο του Conference League, για να πάρει την απευθείας πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης.

Ο αγώνας στην «Ντόιτσε Μπανκ Παρκ» είχε το χαρακτήρα τελικού για την Άιντραχτ και τον ΠΑΟΚ αφού και οι δύο ομάδες είχαν προκριθεί αμφότεροι είχαν προκριθεί στα νοκ-άουτ ματς του Conference League και διεκδικούσαν την πρωτιά που θα τους έστελνε απευθείας στους «16», με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει με τη μία στο πνεύμα της μάχης και να μην επιτρέπει στους Γερμανούς να επιβάλλουν το ρυθμό τους.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πίεσαν στο κέντρο και έβγαλαν γρήγορη κόντρα, με τον Σαμάτα να περνάει κάθετη πάσα στον Μουργκ και εκείνον να κάνει το πλασέ από εξαιρετική θέση μέσα στην αντίπαλη περιοχή, με τον Τραπ να αποκρούει σωτήρια με τα πόδια.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κοτάρσκι να γίνει πρωταγωνιστής αποκρούοντας εντυπωσιακά το σουτ του Μαρμούς εξ επαφής, για να πέσει στη συνέχεια ο ρυθμός και τους Θεσσαλονικείς να εξουδετερώνουν πλήρως τα επιθετικά όπλα των Γερμανών, για να πάνε στην ανάπαυλα με το 0-0 χωρίς να έχουν κινδυνεύσει ιδιαίτερα (9-4 οι τελικές, 3-2 εντός εστίας, 63%-37% η κατοχή).

Όπως στο πρώτο μέρος έτσι και στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ μπήκε συγκεντρωμένος και στο 55ο από σέντρα του Ζίβκοβιτς από τα δεξιά απέτυχαν να διώξουν τη μπάλα τρεις παίκτες των γηπεδούχων μέσα στη μικρή περιοχή και ο Κεντζιόρα εκμεταλλεύτηκε τη σαστιμάρα τους για να κάνει το σουτ και να ανοίξει το σκορ για τον Δικέφαλο.

Η χαρά της ελληνικής ομάδας κράτησε όμως μόνο τρία λεπτά, με την Άιντραχτ να απαντάει άμεσα, αφού από σέντρα του Σαϊμπί από τα αριστερά στο 58ο λεπτό, ο Μαρμούς πήρε φοβερή κεφαλιά και εκτέλεσε τον Κοτάρσκι, για να κάνει το 1-1 με το 11ο φετινό γκολ του σε όλες τις διοργανώσεις.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου βρέθηκαν σε δύσκολη θέση όμως όχι μόνο άντεξαν αλλά στο 73ο λεπτό μέσα από μία γρήγορη μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση, με τον Τάισον να δίνει στον Κωνσταντέλια και εκείνος στον Τόμας, με το σουτ του να αποκρούεται ασταθώς από τον Τραπ και τον Ζίβκοβιτς να τον τιμωρεί, για να γράψει το 2-1 για τον ΠΑΟΚ προκαλώντας πανζουρλισμό στους εκδρομείς οπαδούς του.

Θέλοντας να φρεσκάρει την ομάδα του για να αντέξει στην τελική ευθεία ο Λουτσέσκου πέρασε στο ματς τους Σβαμπ, Εκόνγκ και Ντεσπόντοφ, με την Άιντραχτ να αγγίζει από την πλευρά της την ισοφάριση στο 85′ αλλά τον Μαρμούς να χάνει κραυγαλέα ευκαιρία από το ύψος της μικρής περιοχής.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Τούτα, Σμόλτσιτς, Πάτσο, Εμπιμπέ (87′ Φέρι), Λάρσον, Σκίρι (54′ Γιάκιτς) Ενκουνκού, Γκέτσε (74′ Μπούτα), Μαρμούς, Τσαϊμπί,
ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (80′ Εκόνγκ), Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Ράφα Σοάρες, Μεϊτέ, Οζντόεφ (80′ Σβαμπ), Ζίβκοβιτς, Μουργκ (67′ Κωνσταντέλιας), Τάισον (83′ Ντεσπόντοφ), Σαμάτα (67′ Τόμας)