Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-1

Ανώτερος ο Ολυμπιακός, έμεινε αήττητος ο ΠΑΟΚ

Δεν είχε νικητή το μεγάλο ντέρμπι του πρωταθλήματος της Super League 1 με τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ να μένουν στο 1-1. Σ ένα παιχνίδι με πολύ μεγάλη ένταση, αρκετές φάσεις και γρήγορο ρυθμό, οι εναλλαγές στην κυριαρχία του αγώνα ήταν διαρκείς.

Στο πρώτο 15λεπτο η κατοχή ήταν 71-29%, ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε στο δεύτερο τέταρτο είχε 40-60% υπέρ του κατοχή και από στημένη μπάλα βρήκε το γκολ. Η εκτέλεση του Μίσιτς έδωσε την ευκαιρία στον Ισλανδό αφού έπιασε την κεφαλιά, να εκμεταλλευτεί την ασθενή επέμβαση του Σα και στην επαναφορά από κοντά ν΄ανοίξει το σκορ στο 29΄.

Ο Ολυμπιακός καθήλωσε τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος, ισοφάρισε στο 63΄ με πέναλτι του Βαλμπουενά (μετά την ανατροπή του Ποντένσε από τον Γιαννούλη) το γκολ του Ίνγκασον, αλλά το ματς έμεινε στο 1-1 και οι δύο μοιράζονται την κορυφή. Ζήτησαν πέναλτι οι γηπεδούχοι από τον Ισπανό διαιτητή Σάντσεθ Μαρτίνες σε μαρκάρισμα του Ελ Καντουρί στο Ποντένσε στο 48΄.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Αμπέλ Φερέϊρα, σχετικά με την έλλειψη ενέργειας στο δεύτερο ημίχρονο εξήγησε πως : “Αφού έγινε παιχνίδι σε καταπληκτική ατμόσφαιρα, ο λόγος που στο δεύτερο μέρος άλλαξε η εικόνα της ομάδας μας ήταν ότι ανέβηκε ο Ολυμπιακός. Παρ όλα αυτά είχε και ο ΠΑΟΚ ευκαιρίες για να πάρει το παιχνίδι”.

Ο Πέδρο Μαρτίνς αναφερόμενος στην καθολική υπεροχή του Ολυμπιακού στο δεύτερο μέρος τόνισε πως : “Η γεύση που μένει είναι πικρή καθώς τα λάθη που έγιναν δεν επέτρεψαν να πάρει τη νίκη που ήθελε τόσο η ομάδα του. Ήταν ένας ΠΑΟΚ όπως τον περιμέναμε, με ενίσχυση στα άκρα και να απειλήσει από εκεί”.

Ο Ματιέ Βαλμπουενά τραυματίστηκε την ώρα της εκτέλεσης του πέναλτι, με αποτέλεσμα να δακρύσει και στη συνέχεια να αντικατασταθεί.

Ντου» στα αποδυτήρια των διαιτητών από παράγοντες του Ολυμπιακού κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου, καταγγέλλουν οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ.

Ολυμπιακός (4-2-3-1): Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Αβραάμ, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (60’ Καμαρά), Γκιγιέρμε, Ποντένσε, Μασούρας (41’ Σουντανί), Βαλμπουενά (65’ λ.τρ. Γκερέρο), Ελ Αραμπί.

ΠΑΟΚ (4-4-1-1): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντόουγκλας Αουγκούστο, Μίσιτς, Λημνιός, Ελ Καντουρί (66’ Μαουρίσιο), Μπίσεσβαρ (81’ Πέλκας), Σφιντέρσκι (66’ Άκπομ)