Όπεν Βιέννης: Έμεινε εκτός ο Τσιτσιπάς – Ηττήθηκε από τον Μεντβέντεφ

Ο Ρώσος τενίστας νίκησε με 6-4, 7-6 (6), τον Έλληνα κορυφαίο τενίστα

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο τενίστας για τον οποίο μιλά όλη η Ελλάδα, έδωσε τον καλύτερο εαυτό του απέναντι στον Ντανίλ Μεντβέντεφ αλλά αυτό δεν αρκούσε συγκριτικά με την αγωνιστική ανωτερότητα του Σέρβου.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετώπισε τον Ντανίλ Μεντβέντεφ για τα προημιτελικά του τουρνουά της Βιέννης.

Παρά την πολύ καλή του εμφάνιση, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε στις λεπτομέρειες από τον Ντανίλ Μεντβέντεφ στον πρώτο ημιτελικό της Βιέννης.

Ενα κακό game στο πρώτο σετ και ένα απρόσεκτο χτύπημα στο tie break του δεύτερου, έδωσαν τη νίκη στον Ρώσο με 6-4, 7-6 σε μία ώρα και 45 λεπτά, μαζί την πρόκριση στον τελικό.

Ηττήθηκε με 2-0 σετ

Οι μικρές λεπτομέρειες, που κάνουν όμως τη διαφορά στη «σούμα» του αγώνα, κόστισαν στον Στέφανο Τσιτσιπά την ήττα από τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ στον ημιτελικό του τουρνουά της Βιέννης.

Ο Ρώσος τενίστας νίκησε με 6-4, 7-6 (6), τον Έλληνα πρωταθλητή και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή της συνάντησης που έπεται, ανάμεσα στον Ρούμπλεφ και τον Σίνερ..

Στο πρώτο σετ ο Μεντβέντεφ βρήκε την ευκαιρία κι «έσπασε» το σερβίς του Τσιτσιπά στο έβδομο γκέιμ, ενώ κρατώντας το δικό του το κατάκτησε και προηγήθηκε 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι αντίπαλοι κράτησαν καλά το σερβίς τους, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να φτάσει στο 6-6 και να οδηγηθεί στο τάι μπρέικ.

Ο Ρώσος προηγήθηκε με 5-3, ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 5-5 και αμέσως ύστερα σε 6-6, αλλά με δύο παράτολμες επιλογές που κατέληξαν άουτ έγινε το 8-6 και η πρόκριση πήγε στον Μεντβέντεφ.