Παγκόσμια Πρωταθλήτρια η Εθνική πόλο Νέων!

Επιβλήθηκε 6-4 της Σερβίας και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο για δεύτερη διαδοχική φορά.

Το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Κουβέιτ κατέκτησε η Εθνική Νέων, η οποία νίκησε 6-4 τη Σερβία.

Η «γαλανόλευκη» κατέκτησε για δεύτερη διαδοχική φορά τον τίτλο, δεδομένου ότι προ διετίας είχε αναδειχθεί παγκόσμια πρωταθλήτρια στο Βελιγράδι.

Η ομάδα του Τεό Λοράντου έπαιξε «ατσάλινη» άμυνα, καθώς οι αντίπαλοι χρειάστηκαν συνολικά 15 λεπτά για να παραβιάσουν την εστία της Εθνικής.

Ο Γκιουβέτσης με πέναλτι άνοιξε το σκορ και ο Αλαφραγκής με σουτ από την περιφέρεια έγραψε το 2-0. Κατά το δεύτερο 8λεπτο, η Εθνική έκανε με τον Αλαφραγκή το 3-0, ενώ οι Σέρβοι μείωσαν με τον Ράντοβιτς σε 3-1 λίγο πριν από το φινάλε της περιόδου.

Στην τρίτη περίοδο καμιά ομάδα δεν βρήκε τα αντίπαλα δίχτυα, ενώ στην τέταρτη ο Τσβέτκοβιτς μείωσε σε 3-2 για τους Σέρβους,

Στη συνέχεια, οι Γκιουβέτσης και Νικολαΐδης ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 5-2.

Οι Στανόγεβιτς και Μπράνκοβιτς μείωσαν σε 5-4 για την ομάδα τους, ωστόσο, ο Κάκαρης με το γκολ του χάρισε την πρωτιά στη χώρα μας.

Σερβία – Ελλάδα 4-6

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 1-1, 0-0, 3-3

Σερβία: Γκαβρίλοβιτς, Μπράνκοβιτς, Μπάρατς, Νέσιτς, Στανόγεβιτς, Μίτροβιτς, Βούτσινιτς, Τσβέτκοβιτς, Μαρτίνοβιτς, Σούλτς, Πλεβάντσιτς, Ράντοβιτς, Μίσοβιτς

Ελλάδα: Δαλμαρας, Καλογερόπουλος, Αλαφραγκής, Γκιουβέτσης, Νικολαΐδης, Παπαναστασίου, Κάκαρης, Ρομπόπουλος, Παπαγεωργίου, Δίπλαρος, Χαλυβόπουλος, Γωνιωτάκης, Μητράκης