Παναθηναϊκός- Μπαρτσελόνα 81-92

Ο Παναθηναϊκός κοίταξε για 35 λεπτά τη Μπαρτσελόνα στα μάτια όμως προδόθηκε από έλλειψη ενέργειας

Το φαβορί, μία από τις καλύτερες ομάδες της Ευρωλίγκας που είναι η Μπαρτσελόνα επικράτησε του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ με διαφορά 11 πόντων και με 92-81 έφυγε νικήτρια. Ο Παναθηναϊκός πάλεψε, όμως προδόθηκε από την αδυναμία του να μείνει σταθερός, επίσης από τα πολλά εύκολα λάθη, όπως και από την έλλειψη ενέργειας. Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, που κράτησε την αδρεναλίνη στο “κόκκινο” μέχρι το φινάλε αποδόθηκε μπασκετική δικαιοσύνη με βάση τη στατιστική και τη διαφορά των δύο αντιπάλων στο ρόστερ.

Παρά τα δεδομένα που χώριζαν τις δύο ομάδες πριν το τζάμπολ ο Παναθηναϊκός είχε ένα σπουδαίο πρώτο ημίχρονο, όμως οι παίκτες του Πιτίνο πλήρωσαν την αδυναμία τους στα ριμπάουντ και την έλλειψη συγκέντρωσης στο φινάλε (δέχθηκαν 22 πόντους στα 6 τελευταία λεπτά), με συνέπεια να παραδοθούν στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους.

Οι “πράσινοι” στην τελευταία περίοδο έχασαν αρκετή από την ενέργειά τους και επέτρεψαν στην Ισπανική ομάδα στην τελική ευθεία του αγώνα να προσπεράσει με 4 πόντους, 76-80, 3 λεπτά πριν το τέλος κι ενώ στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Πιτίνο είχε προηγηθεί ακόμη και με 11 πόντους. Με δύο βολές ο Μίροτις έκανε το 76-82, 2′.42” πριν τη λήξη. Ένα δίποντο του Παναθηναϊκού είχε απάντηση με τρίποντο και το 78-85. Τα πολλά λάθη των γηπεδούχων στην επίθεση έδωσαν πολλές ανοικτές επιθέσεις και εύκολες ευκαιρίες στη Μπαρτσελόνα. Ο Μίροτιτς με τρίποντο έγραψε το 78-88 και έδειξε να σφραγίζει τη νίκη 1′.10”. Ήταν κρίμα για την προσπάθεια του Παναθηναϊκού, αν και στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες. Ο Παναθηναϊκός την είχε βγάλει τότε από το παιχνίδι χωρίς ρυθμό.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πολλές περισόοτερες επιλογές της ομάδας της Καταλονίας λειτούργησαν μαθηματικά και απέφεραν το λογικό αποτέλεσμα που προϋπέθετε υπέρ της η πληρότητα του ρόστερ της. Το κλειστό ροτέϊσον και οι περιορισμένες επιλογές του Πιτίνο απέφεραν την ήττα για τους “πράσινους”.

“Έχουμε αυτοπεποίθηση όταν παίρνουμε μία νίκη σε τόσο δύσκολη έδρα όπως το ΟΑΚΑ. Ήταν ένα παιχνίδι που παίξαμε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, το θέλαμε πάρα πολύ. Βάλαμε επιτέλους τα τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο και ξέρουμε πως μπορούμε να προχωρήσουμε” δήλωσε ο MVP της αναμέτρησης Μίροτιτς.

Στο 14-11 υποχώρησε το «τριφύλλι», που είχε κορυφαίους τους Παπαγιάννη (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Καλάθη (10 πόντοι, 11 ασίστ, 7 ριμπάουντ).

Μίροτιτς (20 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Χίγκινς (17 πόντοι), Ντιλέινι (15 πόντοι, 6 ασίστ) και Αμπρίνες (13 πόντοι) έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στην ομάδα του Πιτίνο.