Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 82-68 με έναν δαιμονισμένο Νέντοβιτς

Οι «πράσινοι» έπειτα από καλή εμφάνιση και παίζοντας εξαιρετική άμυνα νίκησαν την τουρκική ομάδα στο ΟΑΚΑ με κορυφαίο τον Νεμάνια Νέντοβιτς

Ένας εκπληκτικός Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μαγική εμφάνιση στο ΟΑΚΑ και με “όπλα” του την εντυπωσιακή αμυντική του προσπάθεια, αλλά και την απίθανη εμφάνιση του Νεμάνια Νέντοβιτς στην επίθεση πήρε την νίκη επί της Φενέρμπαχτσε με 82-68.

Οι “πράσινοι” ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι σε όλη την διάρκεια του ματς με τον Σέρβο σούπερ σταρ να πετυχαίνει 28 πόντους με 7/12 τρίποντα και να κάνει ότι θέλει την άμυνα των Τούρκων.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Σαντ Ρος, Φόστερ, Κασελάκη, Μήτογλου και Παπαγιάννη. Οι «πράσινοι» έβγαλαν καλές άμυνες στο πρώτο δίλεπτο (7-3), με τον Φόστερ στο μεταξύ να χάνει δυο αιφνιδιασμούς στη συνέχεια. Οι Νέντοβιτς και Σαντ Ρος έπαιξαν υποδειγματική άμυνα στην περιφέρεια και ήταν άστοχοι (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), αλλά οι άμυνες που έβγαλαν ήταν υποδειγματικές.

Στο +8 (15-7) του Παναθηναϊκού ο Κοκόσκοφ πήρε τάιμ άουτ με 3’24” για το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο τέλειωσε 22-13 με τρίποντο – βόμβα του Νέντοβιτς από τα 8μ. Σίγουρα, το καλύτερο δεκάλεπτο του εξαιρετικά διαβασμένου Παναθηναϊκού μετά το πρώτο της πρεμιέρας με Χίμκι.