Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός 3-1: Στα play-off και μαθηματικά οι «πράσινοι»!

Στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Δώνη, στην προτελευταία τα «καναρίνια»

Με τον Βαγιαννίδη να έχει γκολ και ασίστ στην παρθενική του συμμετοχή, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 3-1 εντός έδρας του Παναιτωλικού και εξασφάλισε μαθηματικά τη συμμετοχή του στα play-off της Super League 1.

Ο 18χρονος Βαγιαννίδης άνοιξε το σκορ στο 23′ για τους «πράσινους», ενώ έβγαλε την ασίστ στον Ζαχίντ για το 2-0 στο 40′.

Ο Μακέντα ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Χατζηγιοβάνης στο 49ο λεπτό, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντάουντα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Κάπως έτσι, η ομάδα του Γιώργου Δώνη αύξησε τη διαφορά της στους επτά βαθμούς από τον πέμπτο Άρη.

Από την άλλη, τα «καναρίνια» παρέμειναν στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας τέσσερις επιπλέον βαθμούς από τον ουραγό Πανιώνιο.

«Μελανό» σημείο της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους είναι ο τραυματισμός του Κολοβέτσιου, ενώ ο Χρήστος Δώνης συμπλήρωσε επτά κίτρινες κάρτες, γεγονός που θα έχει ως αποτέλεσμα να χάσει τα δύο τελευταία ματς της κανονικής περιόδου απέναντι σε Αστέρα Τρίπολης και Βόλο.

Παναθηναϊκός (4-2-3-1): Διούδης, Αποστολάκης, Κολοβέτσιος (6’ Νούνες), Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Δώνης, Κουρμπέλης (80’ Νάγκι), Βαγιαννίδης (61’ Αγιούμπ), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα.