Πέρασε από τη Λάρισα και βλέπει «διαβολοβδομάδα» ο Παναθηναϊκός

Μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία της Basket League παραμένουν οι «πράσινοι»

Την εκτός έδρας νίκη με 98-89 πέτυχε ο Παναθηναϊκός απέναντι στη Λάρισα για την Basket League. Πλέον το ρεκόρ του «τριφυλλιού» ανέβηκε στο 10-1.

Οι Μήτογλου (16π., 6ριμπ., 3ασ.,) και Νέντοβιτς (16π., 1/1δίπ., 4/4τρ., 2/2β., 5ασ.) ήταν οι καλύτεροι για την ομάδα του Όντεντ Κάτας, ενώ από τη Λάρισα ξεχώρισε ιδιαίτερα ο Μπράντον Ρας (23π., 5/7τρ.).

Η Λάρισα θέλησε να κοιτάξει στα μάτια τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα του ματς και χάρη στην πολύ καλή απόδοση των Ουέμπ (σε πρώτη φάση) και Σμιθ (κατά δεύτερο λόγο) ήταν η ομάδα που έλεγχε τον ρυθμό βάζοντας… προβληματισμούς στον Όντεντ Κάτας όσον αφορά την αμυντική λειτουργία της ομάδας του. Είναι χαρακτηριστικό ότι προηγήθηκαν οι Θεσσαλοί και με +6 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (19-13) ενώ κρατούσαν το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου (25-23). Ένα διάστημα όπου είχαν εξαιρετικά στατιστικά με 6/7 δίποντα (!) και 3/9 τρίποντα και τον Ουέμπ στους 10 πόντους.

Αντίστοιχα οι «πράσινοι» μετρούσαν από την πλευρά τους 5/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα αλλά και 3 λάθη, με τον Μήτογλου να συνεχίζει από εκεί που είχε σταματήσει (8π., 2ριμπ.) στο ματς με την Χίμκι. Μάλιστα και μ’ ένα γρήγορο 10-2 στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ανέκτησε τα ηνία του αγώνα (27-33 στο 13′) και έδειχνε να ελέγχει το ματς. Η Λάρισα αντέδρασε χάρη στον Τζέρι Σμιθ (10π., στο α’ μέρος με 3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα) αλλά δεν έκανε κάτι περισσότερο από το να πλησιάσει σε απόσταση βολής (34-35 και 36-37). Ο Μακ πήρε την σκυτάλη στην επίθεση και μαζί με τους Μπέντιλ, Μποχωρίδη οδήγησαν το «τριφύλλι» σ’ ένα επιμέρους 17-6 για το +12 (42-54) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (49-56).

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε 13/19 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 12/12 βολές, +3 ριμπάουντ από τη Λάρισα (13-10), +4 ασίστ (16-12) ενώ οι γηπεδούχοι σούταραν με 71% στα δίποντα (10/14), 42% στα τρίποντα (6/14) και 84% στις βολές (11/13). Η διαφορά πήγε και πάλι στο +9 για τους «πράσινους» (56-67 στο 25′) αλλά ο εξαιρετικός Ρας με 10 πόντους στην 3η περίοδο, προσπαθούσε να κρατήσει τη Λάρισα μέσα στο σκορ (63-69 στο 27′). Παρόλα αυτά η διαφορά των 9 πόντων παρέμενε για τον Παναθηναϊκό (65-74 στο 29′), με τον Κάτας να ανοίγει για τα καλά το rotation και να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +13 (70-83) με τον Ντίνο Μήτογλου να παραμένει η «σταθερή αξία» των «πρασίνων» μαζί με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να τον ακολουθεί. Η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς ήταν το +15 (80-95) με τον Μάρκους Φόστερ να παίρνει με τη σειρά του χρόνο συμμετοχής και να προσπαθεί να δείξει κάποια πράγματα. Η Λάρισα δεν άφησε τους «πράσινους» να ξεφύγουν περισσότερο και χάρη στα τρίποντα «ψαλίδισαν» την διαφορά μέχρι το τέλος του ματς.