Περιστέρι – Ρίγα 81-84: Ήττα στις λεπτομέρειες για τους Περιστεριώτες

Με τον πρώην παίκτη του Λαυρίου, Κάιλ Όλμαν, να κάνει πράγματα και θαύματα, η Ρίγα πέρασε από το Περιστέρι (84-81) για την 2η αγωνιστική του Basketball Champions League και το έπιασε στο 1-1

Μια πραγματικά μεγάλη μάχη έδωσαν Περιστέρι και Ρίγα το βράδυ της Τρίτης (10/11) για την 2η αγωνιστική του Basketball Champions League, με τους Λετονούς να παίρνουν τη νίκη (84-81) και να πιάνουν την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου στο 1-1.

Το Περιστέρι βρήκε ρυθμό στην επίθεση κι εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της Ρίγα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο κλειστό της Τζον Κένεντι, εκεί όπου ο Μάρβιν Τζόουνς έκανε το 16-8 από τη γραμμή των βολών στο 7:32 κόντρα στους Λετονούς που μετρούσαν 4/11 δίποντα και 0/5 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Ακολούθως η Ρίγα βρήκε πόντους στον αιφνιδιασμό, μειώνοντας στο 18-15 του πρώτου δεκαλέπτου και βγάζοντας το Περιστέρι από το πλάνο του σε άμυνα και επίθεση.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τα πλεονεκτήματά τους κόντρα στη Ρίγα που άρχισε να αποκτά ψυχολογία στο σουτ, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με το κάρφωμα του Κάιζερ (21-23) ενώ ο Πινέιρο ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 24-35 στα 3:45 για το ημίχρονο! Είναι χαρακτηριστικό πως οι Λετονοί κατέβασαν 24 ριμπάουντ αντί μόλις 7 των γηπεδούχων που έκαναν συνεχόμενα λάθη στην επίθεση. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου δεν επέτρεψε στη Ρίγα να ξεφύγει στο σκορ, μειώνοντας στο 35-39 του ημιχρόνου.