Πόλο: ‘Ήττα της Εθνικής γυναικών στα πέναλτι με 14-16 από την Αυστραλία

Θα αγωνιστεί για την 7η στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα απέναντι στη Γαλλία

Η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών ηττήθηκε 16-14 στα πέναλτι από την Αυστραλία και θα αγωνιστεί για τις θέσεις 7-8 με την Γαλλία.

H κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 12-12, με την Εθνική να σκοράρει τελευταια και να στελνει το ματς στα πέναλτι με γκολ της Βασιλικής Πλευρίτου 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 2-2.

PGRpdiBzdHlsZT0iIiBjbGFzcz0ibW9iaWxlX2Jhbm5lciBiYW5uZXItc3RpY2t5Ij4NCgkJCTxkaXYgaWQ9J3ZyYWRpbmlfUFInIGNsYXNzPSJiYW5uZXItc3RpY2t5Ij4NCiAgPHNjcmlwdD4NCiAgICBnb29nbGV0YWcuY21kLnB1c2goZnVuY3Rpb24oKSB7IGdvb2dsZXRhZy5kaXNwbGF5KCd2cmFkaW5pX1BSJyk7IH0pOw0KICA8L3NjcmlwdD4NCjwvZGl2PgkJCTwvZGl2Pg==

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι Αυστραλές κατάφεραν να ξεφύγουν.για να πάνε στο ημίχρονο προηγούμενες με 6-4.

Στην τρίτη περίοδο η Εθνική και μείωσε στο γκολ αλλά η Αυστραλία είχε τις λύσεις και δεν έχασε το προβάδισμα να κλείοντας το τρίτο οκτάλεπτο με σκορ 10-8.

Η Εθνική έκανε υπερπροσπάθεια κατάφερε να προηγηθεί με 11-10. Η Αυστραλία απάντησε με γκολ των Ριντζ και Κερνς, όμως η Βασιλική Πλευρίτου με τέρμα στα 13 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έστειλε το ματς στα πέναλτι.

Εκεί η Παλμ απέκρουσε τα πέναλτι που εκτέλεσαν η Βασιλική Πλευρίτου και η Νίνου και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στην Αυστραλία.