Προμηθέας – Ναντέρ 88-72: Δεύτερη νίκη με εξαιρετική εμφάνιση για τους Πατρινούς

Τη δεύτερη νίκη του στον 4ο όμιλο του EuroCup και πρώτη εντός έδρας πανηγύρισε ο Προμηθέας Πατρών

Οι Αχαιοί επικράτησαν με 88-72 της Ναντέρ, για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Γάλλους στην τρίτη ήττα τους.

Οι Πατρινοί για να φτάσουν στη νίκη χρειάστηκε να κάνουν… όργια ο Χάρης Γιαννόπουλος (21 πόντοι με 8/13 σουτ) και ο Ίαν Μίλερ (19 πόντοι, 3 κλεψίματα), ενώ καλή δουλειά έκανε και ο Βαγγέλης Μάντζαρης που μπορεί να μην σκόραρε, αλλά πήρε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 11 ασίστ!

Ο Ντάνι Αγκμπελέζε ήταν εκείνος στον οποίο ακούμπησε ο Προμηθέας στο ξεκίνημα του αγώνα (13-8, 4′). Κορντινιέ και Καμπά έδωσαν λύση στη Ναντέρ που πήρε το προβάδισμα (15-19, 7′). Το πρώτο 10λεπτο έκλεισε με ισορροπία (21-21).

Στην δεύτερη περίοδο ο Ντελρόι Τζέιμς έδωσε λύσεις (31-29, 13′), ενώ Χριστοδούλου και Ραντίσεβιτς ανέβασαν την διαφορά (39-34, 16′). Παρότι είχαν το… κουμάντο οι παίκτες του Μάκη Γιατρά οι Καμπά και Μπουκέ ισοφάρισαν για την Ναντέρ (44-44, 19′). Ο Γιαννόπουλος έδωσε ισχνό προβάδισμα στον Προμηθέα γράφοντας το 46-44 για λογαριασμό της ελληνικής ομάδας.