Πρόβα με θετικό πρόσημο: Ελλάδα- Κύπρος 2-1

Η Ελλάδα ήταν ανώτερη και επιβλήθηκε δίκαια 2-1 της Κύπρου, λίγες ημέρες πριν τους αγώνες στο Nations Legue

Η νίκη για την Εθνική ποδοσφαίρου, που ψάχνει τη νέα της ταυτότητα, έχει πάντοτε σημασία, όμως το σημερινό (11/11) 2-1 επί της Κύπρου- στο γήπεδο της Ριζούπολης- δεν ήταν κάτι περισσότερο από ένα απολύτως χρήσιμο και αξιόλογο τεστ, λίγες ημέρες πριν τις δύο τελευταίες καθοριστικές αναμετρήσεις για το Nations League, με Μολδαβία εκτός έδρας (15/11) και Σλοβενία εντός (18/11).

Ο Τζον Φαντ’ Σχιπ στο πρώτο ημίχρονο άφησε στην άκρη το καθιερωμένο από εκείνον 4-2-3-1 και επέλεξε το 4-3-3, με έναν κόφτη, τον Ζέκα και δύο “8άρια’, τους ΦορτούνηΜπακασέτα. Μία επιλογή η οποία προφανώς έγινε ευκολότερη λόγω της απουσίας του Πέτρου Μάνταλου (εξαιτίας κορωνοϊού).

Η Εθνική “βάπτισε” δύο νέα πρόσωπα με γαλανόλευκο χρώμα, με τα οποία παρατάχθηκε κιόλας, τον Χατζηγιοβάννη και τον Γιακουμάκη, ενώ για πρώτη φορά ξεκίνησαν επίσης οι Τζόλης και Μιχαηλίδης, που είχαν κληθεί ξανά.

Με τον Κάρλος Ζέκα σε ρόλο καθαρού κόφτη, οι ακραίοι Χατζηγοβάννης και Τζόλης έβγαιναν μπροστά από τις πτέρυγες, με τον Γιακουμάκη στην κορυφή της επίθεσης. Η Εθνική είχε ένα καλό πρώτο 25 λεπτο, με το ρυθμό στη συνέχεια να πέφτει έως το τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους.

Μόλις στο 7΄η Εθνική προηγήθηκε με γκολ του Τζόλη, ο οποίος διανύει εντυπωσιακή σεζόν με τη φανέλα του ΠΑΟΚ. Στο 17΄ο Γιακουμάκης κατάφερε να σταθεί πιεζόμενος στην περιοχή και να σκοράρει και εκείνος στον πρώτη του συμμετοχή με το εθνόσημο, για να γράψει το 2-0.

Πολύ νωρίς η Ελλάδα πήρε προβάδισμα δύο γκολ, χωρίς να έχει διαθέσιμο σέντερ φορ, καθώς τέτοιος παίκτης- τύπου Μήτρογλου δεν υπάρχει στο ρόστερ της. Παρ’ όλα αυτά δεν φαίνεται ότι αυτή η έλλειψη προκαλεί πρόβλημα αναποτελεσματικότητας, καθώς τα νέα πρόσωπα έχουν όρεξη και κίνητρο.

Ο Γιακουμάκης για παράδειγμα βγάζει μάτια στην Ολλανδία, με τη φανέλα της Φένλο και συνεχίζει με την Ελλάδα, ως πιο δυνατό κορμί από τα υπόλοιπα του ρόστερ εντός της αντίπαλης περιοχής.

Την ώρα που η Εθνική δεν έχει καταλήξει στον αρχικό σχηματισμό της τακτικής, διότι παίκτες μπαίνουν και βγαίνουν στην ομάδα, ο ολλανδός ομοσπονδιακός προπονητής ξεκίνησε ζέσταμα σε όλους τους παίκτες του πάγκου πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο. Λίγο πριν το τέλος του η Κύπρος απείλησε πρώτη φορά, με το πέρασμα του Πίττα στην ελληνική περιοχή και το γύρισμά του που κατάφερε να απομακρύνει ο Μαυρίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φαντ΄Σχιπ άφησε το 4-3-3 και με πέντε αλλαγές μαζεμένες πέρασε στο 4-2-3-1, με τον Πέλκα σε ρόλο “10αριού”, τον Λημνιό δεξι εξτρέμ και τον Χατζηγιοβάννη να περνάει στα αριστερά.

Η ομάδα καθυστέρησε να βρει καλές συνεργασίες, όπως ήταν λογικό, με την Κύπρο να πιάνει στον ύπνο την άμυνά μας και από το σουτ του Αντωνίου ο Ηλία είχε όλη την άνεση να κοντρολάρει τη μπάλα στην ελληνική περιοχή και να σουτάρει, για να τη στείλει στα δίχτυα, στο 58΄, 2-1.

Η Κύπρος πίεσε και είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως το σουτ του Κάστανου, με τον Μπάρκα εξουδετερωμένο, σταματήθηκε από την άμυνα της Ελλάδας.

Στο 68΄από το κόρνερ του Πέλκα, ο Κουρμπέλης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, αφού ο τερματοφύλακας Δημητρίου την ακούμπησε ελάχιστα. Λίγο αργότερα ο Λυκογιάννης με απευθείας εκτέλεση φάουλ προσπάθησε να πετύχει το πρώτο του γκολ, αλλά ο Δημητρίου έδιωξε σε κόρνερ.

Η Ελλάδα θέλει να είναι πανέτοιμη για τον πρώτο από τους δύο καθοριστικούς αγώνες της με τη Μολδαβία, σ’ ένα μακρινό ταξίδι.

ΕΛΛΑΔΑ : Μπάρκας, Μαυρίας (69΄Ρότα), Κουρμπέλης, Μιχαηλίδης, Τσιμίκας (46΄Λυκογιάννης), Ζέκα (46΄Λαμπρόπουλος), Μπακασέτας (46΄Πέλκας), Φορτούνης (46΄Μπουχαλάκης), Χατζηγιοβάνης, Τζόλης (46΄Λημνιός) και Γιακουμάκης.

ΚΥΠΡΟΣ : Δημητρίου, Χ. Κυριάκου (60΄Κούσουλος), Χ. Σιέλης (76΄Παπαφώτης), Ν. Ιωάννου (60΄Θ. Ιωάννου), Κατελάρης (46λ Καρώ), Χάμπος, Αντωνίου, Γκόγκιτς (46΄Κάστανος), Αρτυματάς, Πίττας και Ηλία.