Σάκκαρη: Τιτάνια προσπάθεια, αλλά αποκλεισμός για τη Μαρία

Έφτασε στην «πηγή» αλλά δεν μπόρεσε να πιει νερό σ’ ένα εκπληκτικό παιχνίδι τριών ωρών

Πραγματικά συγκλονιστική. Η Μαρία Σάκκαρη τα έδωσε όλα σε έναν αγώνα που έφτασε τις 3 ώρες και 18 λεπτά σε διάρκεια, αλλά είδε τελικά την Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα να κατακτά τη νίκη με 2-1 σετ (7-5, 4-6, 9-7) στον ημιτελικό του Roland Garros και να εξασφαλίζει την συμμετοχή της στον μεγάλο τελικό του γαλλικού Grand Slam.

Η Μαρία μπήκε φουριόζα και προηγήθηκε εύκολα με 1-0 στα γκέιμ της Κρεϊτσίκοβα. Η Τσέχα αντέδρασε στο δεύτερο γκέιμ και ισοφάρισε, όμως η Ελληνίδα με τον δυναμισμό που την διακρίνει στο παιχνίδι της, κέρδισε τα επόμενα δυο γκέιμ και έκανε το 3-1. Η Κρεϊτσίκοβα ανέβασε την απόδοσή της, πίεσε την Σάκκαρη και κατάφερε να φτάσει στο 3-3 και εν συνεχεία να περάσει και μπροστά με 4-3.

Και δεν σταμάτησε εκεί. Με την ανεβασμένη της ψυχολογία η Τσέχα πίεσε ακόμα περισσότερο την Μαρία, έβγαλε εξαιρετικές άμυνες και έφτασε στο 5-3.

Την ευκαιρία της όμως να πάρει το πρώτο σετ δεν την εκμεταλλεύτηκε, με την Σάκκαρη να κερδίζει χωρίς να χάσει πόντο το επόμενο γκέιμ και να μειώνει σε 5-4.

Ακολουθώντας την ίδια «συνταγή» και χωρίς να απωλέσει ξανά ούτε πόντο, κατέκτησε και το επόμενο γκέιμ ισοφαρίζοντας σε 5-5. Όμως, λίγο ένα λάθος της Μαρίας, λίγο ένα άσσος της Κρεϊτσίκοβα, βοήθησαν την Τσέχα να κατακτήσει το επόμενο γκέιμ (6-5), «προστατεύοντας» το σερβίς της, κάτι σπάνιο για το πρώτο σετ, όπου έγιναν αρκετά μπρέικ από αμφότερες τις δυο αθλήτριες.

Το επόμενο γκέιμ ήταν και το τελευταίο του πρώτου σετ με την Μαρία να κάνει δώρο τρεις πόντους στην Τσέχα (δυο με άστοχα χτυπήματα και έναν με διπλό λάθος στο σερβίς της), που έφτασε να προηγείται με 40-15, μέχρι η Ελληνίδα να προδοθεί σε χτύπημά της από το φιλέ και να δώσει το σετ στην Κρεϊτσίκοβα, που πήρε το προβάδισμα στο παιχνίδι με 1-0.