Σανς – Μπακς: Προβάδισμα 2-0 για τους «Ήλιους» – Ρεκόρ από Αντετοκούνμπο

Οι Φοίνιξ Σανς επιβλήθηκαν 118-108 των Μιλγουόκι Μπακς και έκαναν το 2-0 στους τελικούς του ΝΒΑ, οπότε απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ρεκόρ, όμως αυτό δεν έφτασε. Ο Giannis «έγραψε ιστορία» στον αγώνα, καθώς σκόραρε 20 πόντους στην 3η περίοδο, όντας ο μοναδικός παίκτης με τους περισσότερους σε ένα 12λεπτο τα τελευταία 25 χρόνια στους τελικούς του ΝΒΑ.

Το επόμενο ματς θα είναι στην έδρα των «Ελαφιών» και η ομάδα του Greek Freak δεν έχει το παραμικρό περιθώριο για απώλεια για να μείνει ζωντανή στο παιχνίδι διεκδίκησης του «δαχτυλιδιού».

Τα δωδεκάλεπτα: 26-29, 56-45, 88-78, 118-108

ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝΣ (Μόντι Γουίλιαμς): Μπρίτζες 27 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κράουντερ 11 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Έιτον 10 (11 ριμπάουντ), Μπούκερ 31 (7/12 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πολ 23 (7/15 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 λάθη), Πέιν 2, Τζόνσον 8 (2), Κρεγκ 6 (2), Καμίνσκι, Νέιντερ

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Τάκερ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 42 (14/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 11/18 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 μπλοκ), Λόπεζ 8 (9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Μίντλετον 11 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Χόλιντεϊ 17 (6/18 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Τιγκ 4, Πόρτις 2, Φορμπς 3 (1), Μπράιαντ