Σε τροχιά εξάδας ο Παναθηναϊκός

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 1-0

Αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός δεν πλήρωσε μία ακόμη μέτρια εντός έδρας εμφάνισή του – κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο- και χάρη στο πέναλτι- γκολ του Χατζηγιοβάννη στο 8’ (μετά από χρήση VAR) νίκησε 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης, στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής της Super League 1. Οι “πράσινοι” ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσαν να σκοράρουν κι άλλο γκολ, έχοντας την κατοχή της μπάλας και το ρυθμό του παιχνιδιού. Πρωταγωνιστές ήταν οι κεφάτοι Χατζηγιοβάνης-Περέα, με τον πρώτο να «σερβίρει» στο 19’ και στο 26’ και τον δεύτερο να μην μπορεί να νικήσει τον Παπαδόπουλο, σε καμία από τις δύο περιπτώσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας βγήκε μπροστά και ανέλαβε πρωτοβουλίες, οι οποίες τον οδήγησαν σε αρκετές φάσεις και ευκαιρίες. Για μία ακόμη αγωνιστική ο Σωκράτης Διούδης στα δοκάρια ήταν από τους καλύτερους του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» επέλεξαν αμυντικό παιχνίδι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και δικαιώθηκαν, αν και λαχτάρισαν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως το γκολ από το πλασέ του Μπαράλες δεν μέτρησε επειδή ο επιθετικός των φιλοξενούμενων ήταν σε θέση οφσάιντ.

Παναθηναϊκός (4-4-2): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Μπουζούκης (79’ Κολοβός), Κουρμπέλης, Δώνης, Χατζηγιοβάνης (88’ Κολοβέτσιος), Περέα (61’ Καμπετσής), Μακέντα.

Αστέρας Τρίπολης (4-1-4-1): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Σουάρεθ (60’ Σαντόγια), Μαρτίνεθ (80’ Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Χαουρέγκι (67’ Κρέσπι), Καπίγια, Μ. Φερνάντεθ, Λ. Φερνάντεθ, Μπαράλες.