Στα τελικά του World League για πρώτη φορά μετά το 2016 η Εθνική Πόλο

Eπικράτησε με 12-11 της Ισπανίας κι εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τους τελικούς του World League

Μετά από μεγάλη εμφάνιση στο β΄ ημίχρονο η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των ανδρών επικράτησε με 12-11 της Ισπανίας κι εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τους τελικούς του World League.

Η «γαλανόλευκη» θα βρεθεί στην τελική φάση της κορυφαίας διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά από το 2016, επικρατώντας των Ιβήρων στον ημιτελικό της προκριματικής φάσης της ευρωπαϊκής ζώνης, που διεξάγεται στο Ντέμπρετσεν της Ουγγαρίας. Με τη νίκη της «σφράγισε» ένα από τα τρία εισιτήρια για το τελικό τουρνουά της διοργάνωσης, που θα διεξαχθεί το ερχόμενο καλοκαίρι.

Η ελληνική ομάδα «κυνηγούσε» το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο, με σερί 3-0 στην 3η περίοδο πήρε προβάδισμα με 7-5. Οι Ισπανοί αντέδρασαν στο τελευταίο οκτάλεπτο και ισοφάρισαν 9-9, ωστόσο, ο Παπαναστασίου «απάντησε» άμεσα και ο Σκουμπάκης σε παίκτη παραπάνω «έγραψε» το 11-9, 2΄51΄΄ πριν το τέλος.