Στέφανος Τσιτσιπάς: Νίκησε το Γκαρίν 2-1 στο Μαϊάμι

Έδειξε ότι δεν είναι ακόμη έτοιμος και προσπάθησε με την εμπειρία του να διαχειριστεί το ματς σωστά

Επέστρεψε στις νίκες ο Στέφανος Τσιτσιπάς, οποίος μπορεί να μην είχε ρυθμό, όμως εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη του Κριστιάν Γκαρίν και προκρίθηκε στην φάση των «16» στο Miami Open.

Ο Έλληνας τενίστας έδειξε ότι δεν είναι ακόμη έτοιμος και προσπάθησε με την εμπειρία του να διαχειριστεί το ματς σωστά, αποφεύγοντας να κυνηγήσει μεγάλα ράλι και δύσκολες μπάλες.

Τελικά με ένα break από λάθος του Χιλιανού στο τρίτο σετ, έφτασε στην πρόκριση (6-3, 4-6 ,6-4) έπειτα από 2 ώρες και 5 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς πήρε το προβάδισμα με 2-1 και στη συνέχεια με 4-3 ο Τσιτσιπάς, βρήκε τα πρώτα δύο break point του ματς και στην δεύτερη ευκαιρία του, πήγε να σερβίρει για το σετ κάνοντοας το 6-3.

Στο δεύτερο σετ μετά το 1-1 ο Γκαρίν έπαιρνε πρώτος game και ο Στέφανος ισοφάριζε μέχρι το 4-4, όπου και ο Χιλιανός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Τσιτσιπά και πήρε το δεύτερο σετ.

Κάπως έτσι πήγε και το τρίτο σετ καθώς, αμφότεροι κράτησαν το σερβίς τους ως το 4-4. Εκεί ο Γκαρίν με άσο σε δεύτερο σερβίς απέφυγε διπλό break point του Τσιτσιπά, όμως ο Ελληνας τενίστας βρήκε στη συνέχεια του game ευκαιρία και την εκμεταλλεύτηκε.

Τελικά με άσο έκλεισε την πρόκριση στην επόμενη φάση.