Στο VAR «κόλλησε» η Λίβερπουλ – Νικητές οι Ρέιντζερς στο ντέρμπι με τη Σέλτικ

Ένα ντέρμπι που τα είχε όλα. Λίβερπουλ και Έβερτον έμειναν στο 2-2 για την πέμπτη αγωνιστική της Premier League, με το VAR να κρίνει το ματς στο τέλος.

Η Λίβερπουλ μπήκε αποφασισμένη να πάρει τη νίκη και μόλις στο τρίτο λεπτό, κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Ρόμπερτσον πέρασε τον Κόουλμαν και με δικό του γύρισμα στην περιοχή, βρήκε τον Σάντιο Μανέ, ο οποίος εκτέλεσε από κοντά τον Πίκφορντ για το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν ψηλά παρά το γεγονός ότι ήταν μπροστά στο σκορ. Από την άλλη, η ομάδα του Κάρλος Αντσελότι προσπαθούσε να βρει τον ρυθμό της και να δημιουργήσει κάποια επίθεση.

Όσο πέρναγε ο χρόνος, τα «ζαχαρωτά» έπαιρναν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ. Ο Αντριάν απέκρουσε σε κόρνερ, το σουτ του Κάλβερτ-Λιούιν και έπειτα από την εκτέλεσή του, ο Μάικλ Κιν έπιασε την κεφαλιά και ισοφάρισε σε 1-1 στο 19ο λεπτό.

Στο 25ο λεπτό, η Λίβερπουλ προσπάθησε να πάρει εκ νέου τα ηνία του παιχνιδιού. Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ εκτέλεσε το φάουλ, όμως ο Πίκφορντ έκανε μία εντυπωσιακή επέμβαση και κράτησε το σκορ στο 1-1.