Super League: Ανοιχτούς λογαρισμούς άφησαν Παναθηναϊκός και ΑΕΚ

Παραμένουν μαζί στην κορυφή της βαθμολογίας των playoffs μετά το 0-0 στη Λεωφόρο

Ανοιχτούς λογαρισμούς άφησαν Παναθηναϊκός και ΑΕΚ μετά το σημερινό 0-0 στο ντέρμπι τρία ματς πριν από τη λήξη των playoffs που θα κρίνουν ουσιαστικά τον πρωταθλητή παραμένουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα των playoffs της Stoiximan Super League με 76 βαθμούς

Δύο δοκάρια είχε ο Τσούμπερ για την ΑΕΚ στο πρώτο μέρος, πιο σημαντική η φάση του Σπόραρ στο 45′ για τον Παναθηναϊκό. Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη του Παναθηναϊκού, κυρίως στο πρώτο μέρος και αυτή που είχε τις περισσότερες τελικές προσπάθειες στο ματς για να σκοράρει

Η Ένωση ήταν εκείνη που έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ. Σε φάση διαρκείας ο Ελίασον έβαλε την κόντρα στον Χουάνκαρ που προσπάθησε να απομακρύνει και ο Τσούμπερ με το κεφάλι του έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Ο Τσούμπερ είχε ξανά δοκάρι στο 35ο λεπτό, έπειτα από ωραία ανάπτυξη των φιλοξενούμενων έκανε ένα δυνατό σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή, αλλά σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπρινιόλι.

Η πρώτη σημαντική απειλή του Παναθηναϊκού έγινε στο 45ο λεπτό με κεφαλιά του Σπόραρ από εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ αλλά ο Αθανασιάδης έκανε μια σωτήρια επέμβαση και αποσόβησε το γκολ.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και απείλησε πρώτη τον Παναθηναϊκό στο 56ο λεπτό, σε φάση διαρκείας, ο Γαλανόπουλος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Σένκεφελντ τον σταμάτησε.

Στο 63ο λεπτό η Ένωση απείλησε και με τον Αρόλντ Μουκουντί που βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε αλλά χωρίς να βρει δίχτυα. Αρχικά στο 72′ ο Μαντσίνι έκανε ένα άστοχο σουτ που περισσότερο έμοιζε με σέντρα.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Τσόκαϊ, που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο τέσσερα λεπτά νωρίτερα δοκίμασε ένα σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά δεν είχε στόχο.

Όπως και η τελική προσπάθεια του Κουρμπέλη στο 78′, η οποία δεν ανησύχησε καθόλου τον Γιώργο Αθανασιάδη.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τέλος στη Λεωφόρο και τους πράσινους να έχουν το πλεονέκτημα για τον τίτλο λόγω της μεταξύ τους ισοβαθμίας.

Διαιτητής: Αρτούρ Σοάρες Ντίας (Πορτογαλία)

Κίτρινες: Μάγκνουσον (43’), Κουρμπέλης (85’) – Γιόνσον (24’), Μουκουντί (44’), Βίντα (72’), Μάνταλος (90’)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι- Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ- Πέρεθ, Κουρμπέλης (88’ Βέρμπιτς), Τσέριν (λ.τ. 46’ Μαντσίνι) – Μπερνάρ (59’ Κλεϊνχέισλερ), Παλάσιος (72’ Τσόκαϊ), Σπόραρ (59’ Ιωαννίδης)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης- Ρότα (λ.τ.21΄ Πινέδα), Χατζισαφί, Βίντα, Μουκουντί- Γαλανόπουλος (75’ Μάνταλος), Γιόνσον (69’ Σιμάνσκι) – Γκατσίνοβιτς(75’ Άμραμπατ), Ελίασον (75’ Φερνάντες), Τσούμπερ- Γκαρσία.