Super League: Η ΑΕΚ σκόρπισε τον ΠΑΟΚ με 4-0 και έπιασε ξανα την κορυφή

Πηγαίνει ισόβαθμη με τον Παναθηναϊκό στους 75 βαθμούς στον «τελικό» στη Λεωφόρο.

Η ΑΕΚ σκόρπισε τον ΠΑΟΚ στην OPAP Arena με 4-0 πέτυχε την πέμπτη διαδοχική νίκη της στα playoffs και πηγαίνει ισόβαθμη με τον Παναθηναϊκό στους 75 βαθμούς στον «τελικό» στη Λεωφόρο.

Οι Θεσσαλονικείς έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 10ο λεπτό λόγω της αποβολής του Κάργα με απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Γιόνσον.

Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα στο 21ο λεπτό. Ο Κοτάρσκι δεν απομάκρυνε την μπάλα και την έδωσε στον Σβαμπ, που την έχασε από την ασφυκτική πίεση του Γιόνσον. Ο Τσούμπερ πήρε την μπάλα και χωρίς πρόβλημα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Χατζισαφί εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Γιόνσον με ωραία κεφαλιά βρήκε τον Μουκουντί στο δεύτερο και αυτός με προβολή από κοντά έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος έπειτα από λάθος διώξιμο των παικτών του ΠΑΟΚ, η μπάλα του στρώθηκε μέσα στην περιοχή στο Λιβάι Γκαρσία που έπιασε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με υπέροχο τελείωμα.

Το τέταρτο γκολ της Ένωσης πέτυχε ο Πάολο Φερνάντες στο 86ο λεπτό. Ο Ελίασον έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά σταμάτησε σε αμυνόμενο ο Φερνάντες με κοντρόλ και σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Κοτάρσκι.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γιόνσον, Πινέδα (59′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (70′ Φερνάντες), Άμραμπατ (70′ Ελίασον), Τσούμπερ (79′ Γαλανόπουλος), Γκαρσία (79′ Φαν Βέερτ).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Ίνγκασον (67′ Σάστρε), Κάργας, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Ντάντας (75′ Φιλίπε Σοάρες), Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (75′ Μπίσεσβαρ), Καντουρί (75′ Ολιβέιρα), Τόμας (21′ Νάσμπεργκ).