Superleague: Ο ΠΑΟΚ «άλωσε» το Αγρίνιο

Νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας

Ο ΠΑΟΚ με γκολ των Ολιβέιρα και Αουγκούστο επικράτησε 2-0 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο, και ανέβηκε στην τρίτη θέση της Super League.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε την υπεροχή στον αγώνα, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν έβρισκε τρόπο να τις ολοκληρώσει στο πρώτο μέρος σε αντίθεση με τον Παναιτωλικό που δεν απείλησε.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε μόλις στο 2′ και σκόραρε στο 14′ με τον Νάρεϊ, με το γκολ να ακυρώνεται από τον δεύτερο βοηθό ως οφσάιντ.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ από τα αριστερά σαν κόρνερ, αλλά στα όρια της μεγάλης περιοχής. Ο Νάρεϊ εκτέλεσε στο δεύτερο δοκάρι ο Ολιβέιρα νίκησε τον Χουχούμη στον αέρα και ο δικέφαλος πήρε προβάδισμα στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα άλλαξε ο Παναιτωλικός απείλησε περισσότερο, έκανε τελικές προς την εστία του Κοτάρσκι ο οποίος κράτησε το μηδέν για την εστία του.

Ο Παναιτωλικός άρχισε να απειλεί και αυτός και στο 57′ ο Ντίαζ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά ο Μάρτενσον την προβολή και ο Κοτάρσκι με εντυπωσιακή επέμβαση κράτησε το μηδέν. Η μπάλα έφτασε στον Καρέλη που επιχείρησε να πλασάρει αλλά δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε και την έστειλε άουτ.

Στο 86′ όταν ο Αουγκούστο έκλεψε τη μπάλα, έπαιξε το ένα-δύο με τον Ζίβκοβιτς, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρεεύστοχα για το 2-0.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Ανέστης, Λιάβας, Λάρσον, Μλάντεν, Χουχούμης, Μάρτενσον (65′ Σενγκέλια), Φλόρες, Ντιάζ (81′ Ξενιτίδης), Νταγκό, Κολοβός, Καρέλης (81′ Ζοάο Πέδρο).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλεριάκης, Ράφα Σοάρες (88′ Βιεϊρίνια), Αουγκούστο, Σβαμπ (89′ Ντάντας), Κωνσταντέλιας, Ελ Καντουρί (20′ Α. Ζίβκοβιτς), Νάρεϊ (81′ Μουργκ), Ολιβέιρα (88′ Μπράντον Τόμας).