Τσιτσιπάς: Ηττήθηκε 2-0 σετ από τον Ζβέρεφ στον τελικό στο Μεξικό

Το ξεκίνημα του τελικού ήταν ιδανικό για τον Έλληνα τενίστα, στη συνέχεια όμως άλλαξαν τα πράγματα

«Λύγισε» στον τελικό του Ακαπούλκο ο Στέφανος Τσιτσιπάς, καθώς γνώρισε την ήττα με 2-0 σετ από τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ.

Το ξεκίνημα του τελικού ήταν ιδανικό για τον Έλληνα τενίστα, καθώς με ένα γρήγορο break προηγήθηκε 4-1, είχε διπλό break point για το 5-1, ωστόσο, αυτό δεν έγινε και κάπου εκεί ήρθε η αντεπίθεση του Γερμανού.

Ο αντίπαλος του Στέφανου κατέκτησε τα επόμενα 5 games, ενώ έκανε δύο break στο σερβίς του Έλληνα, και έτσι πήρε το πρώτο σετ με 6-4.

Στο δεύτερο σετ οι δύο τενίστες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι και το 4-4. Ο Ζβέρεφ έκανε το break στο σερβίς του Τσιτσιπά κι εν συνεχεία είχε championship point στο δικό του σερβίς. Ο Έλληνας, όμως, το έσβησε και με break back έφερε το σετ στα ίσα.

Ακολούθησε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη game το οποίο κράτησε 13 λεπτά με τον Στέφανο Τσιτσιπά να το κατακτά για το 6-5.

Παρ όλα αυτά, στη συνέχεια δεν μπόρεσε να κάνει το break και επομένως το ματς πήγε στο tie break, όπου ο Γερμανός νίκησε και κατέκτησε τον τίτλο.