Τσιτσιπάς: Προκρίθηκε στον ημιτελικό του Australian Open με απίστευτη ανατροπή!

Δύσκολος προημιτελικός για τον Έλληνα τενίστα – Μεγάλο ματς στη Μελβούρνη και ανατροπή εναντίον του Ράφαελ Ναδάλ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε μια μεγάλη ανατροπή και προκρίθηκε στον ημιτελικό του Australian Open 2021, αποκλείοντας τον Ράφαελ Ναδάλ των 20 Γκραν Σλαμ!

Στέφανος Τσιτσιπάς και Ράφαελ Ναδάλ «τα έδωσαν όλα» στον αγώνα τους. Το νούμερο 5 της παγκόσμιας κατάταξης αντιμετώπισε το νούμερο 2 στη Rod Laver Arena της Μελβούρνης, σε έναν αγώνα που διήρκησε σχεδόν 4.30 ώρες.

Παρά την αρχική του κατάρρευση και το 2-0 σετ (6-3, 6-2), ο Τσιτσιπάς ανέβασε την απόδοσή του και έφτασε το 3ο σετ στο Tie Break, το οποίο κέρδισε με 7-6. Στο 4ο σετ, ισοφάρισε λίγο πιο άνετα τον Ράφαελ Ναδάλ, κερδίζοντας τον Ισπανό με 6-4, μετατρέποντας το ματς σε θρίλερ.

Στο τελευταίο και 5ο σετ, ο Τσιτσιπάς φαινόταν ότι είναι πιο «φρέσκος» και ο Ναδάλ πιο κουρασμένος. Αυτό φάνηκε ιδιαίτερα στο 6ο game, καθώς ο Τσιτσιπάς σημείωσε τρεις συνεχόμενους άσσους στα σερβίς του, ισοφαρίζοντας τον Ισπανό σε 3-3. Οι δυο τους πήγαιναν «χέρι – χέρι» στα games και κανείς δεν έπαιρνε σαφές προβάδισμα. Στο 5-5, ο Τσιτσιπάς έκανε το break και πήρε «κεφάλι» στο σκορ και το σερβίς για το επόμενο game.

Τελικά, ο Τσιτσιπάς έκανε τη μεγάλη ανατροπή και κέρδισε τον αγώνα με 3-2 σετ!

Τα σετ: 6-3, 6-2, 7-6, 6-4, 7-5

Μεταξύ τους αγώνες: 7 νίκες Ναδάλ – 2 νίκες Τσιτσιπά