Τσιτσιπάς: Προκρίθηκε στους «4» του Ακαπούλκο

Ο Έλληνας σούπερ σταρ του τένις «τσέκαρε» το εισιτήριο για τους τέσσερις κορυφαίους του εν λόγω τουρνουά για πρώτη φορά στην καριέρα του

Στους «4» του Ακαπούλκο προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, καθώς επιβλήθηκε 2-1 σετ (7-6, 4-6, 6-3) του Οζιέ Αλιασίμ.

Έπειτα από μία «μάχη» διάρκειας σχεδόν δύο ωρών, ο Έλληνας σούπερ σταρ του τένις «τσέκαρε» το εισιτήριο για τους τέσσερις κορυφαίους του εν λόγω τουρνουά για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Το Σάββατο στις 6:00 θα κοντραριστεί με τον νικητή του ζευγαριού Ντιμιτρόφ-Μουσκέτα.

Το ματς δεν άρχισε καλά για τον Στέφανο, καθώς δέχτηκε μπρέικ με το… καλημέρα. Ο αντίπαλός προηγήθηκε 3-1, με τον Έλληνα να ισοφαρίζει στα μπρέικ σε 3-3 και να παίρνει προβάδισμα που κράτησε ως το τέλος για το 1-0 σετ με 7-5.

Ένα μπρέικ στο τρίτο γκέιμ ήταν αρκετό στο δεύτερο σετ για τον Αλιασίμ να πάρει το προβάδισμα με 3-1. Στο τέλος, ωστόσο, ο Έλληνας τενίστας, κράτησε το σερβίς του και με μπρέικ στο 5-3 πήρε το σετ που του έδωσε τη νίκη.