Βαλένθια-Ολυμπιακός: 91-93 – «Ζωντανοί» στο κυνήγι της πρόκρισης οι «ερυθρόλευκοι»

Η ομάδα του Πειραιά ανέκαμψε τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά

Παρά τα μικρά προβλήματα που αντιμετώπισε, ο Ολυμπιακός πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη με 93-91 κόντρα στη Βαλένθια, ανέβηκε στο 7-11 και διατηρεί τις ελπίδες του για πρόκριση στα play-off της Euroleague.

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στο παρκέ με τους Κόνιαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυναμικά στο παιχνίδι, αφού με όπλο την καλή άμυνά τους, προηγήθηκαν της Βαλένθια 8-2 στο 4′, με τον Παπανικολάου να σημειώνει 6 πόντους. Στη συνέχεια, ο Μιλουτίνοφ αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να χάσουν τον ρυθμό τους και να μείνουν πίσω στο σκορ με 10-9 στο 7′. Η πρώτη περίοδος έληξε 16-16, με τον Παπανικολάου να κρατά τον Ολυμπιακό και τον Σαν Εμετέριο τους γηπεδούχους.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ρότσεστι ήταν πολύ καλός στο δημιουργικό κομμάτι, ενώ ο Πρίντεζης αγωνίστηκε ως «πεντάρι». Οι δύο ομάδες επιχείρησαν αρκετούς αιφνιδιασμούς, ενώ ήταν πολύ κοντά στο σκορ (27-27 στο 16′). Η επιστροφή του Σπανούλη στο παρκέ έφερε μαζί της επιμέρους σκορ 2-10, με την περιόδο εν τέλει να ολοκληρώνεται 36-39.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντα εκατέρωθεν (Κολόμ, Ντούρνεκαμπ, Κόνιαρης, Παπανικολάου), ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα, αφού σκόραραν και με κοντινά σουτ (43-53, 25′). Οι αλλαγές στην άμυνα του Ολυμπιακού δεν εξυπηρέτησαν και έτσι ο Σαν Εμετέριο μείωσε σε 55-58 στο 28′. Παρ’ όλα αυτά, οι Βεζένκοβ και Πρίντεζης σημείωσαν 7 πόντους και έβαλαν την ομάδα τους μπροστά στο τέλος του δεκαλέπτου (63-70)

Η Βαλένθια στην τελευταία περίοδο μπήκε ιδιαίτερα δυναμικά στο ματς και ισοφάρισε (70-70, 32′). Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, αντέδρασε εξαιρετικά και με καλή κυκλοφορία της μπάλας σκόραρε από την περιφέρεια με τους Πολ και Βεζένκοφ (70-78, 34′). Η βιασύνη των παικτών του Κεμζούρα βοήθησε τη Βαλένθια να τρέξει ένα σερί 9-0 και να προηγηθεί στο σκορ με 79-78 στο 36′. Ο Παπανικολάου πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με δικούς του πόντους έκανε το 80-82. Στη συνέχεια, ο Πρίντεζης δέχτηκε την 8η ασίστ του Σπανούλη, σκόραρε τρίποντο και έγραψε το 80-85 στο 38′. Παρά την πίεση των γηπεδούχων οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Να σημειωθεί ότι μία επιπλέον σημαντική διάκριση πρόσθεσε στο βιογραφικό ο Γιώργος Πρίντεζης, καθώς ανέβηκε στην πέμπτη θέση της κατάταξης των κορυφαίων ριμπάουντερ της σύγχρονης ιστορίας της Euroleague.

Συγκεκριμένα, ο 35χρονος πάουερ φόργουορντ είχε 1285 ριμπάουντ πριν την έναρξη της αναμέτρησης των «ερυθρολεύκων» με τη Βαλένθια, ενώ με τα επτά που μάζεψε στο συγκεκριμένο παιχνίδι ανέβηκε στα 1292 και «προσπέρασε» τον Μιρσάντ Τουρκσάν (1287).

Στην πρώτη θέση ξεχωρίζουν κατά σειρά οι Φελίπε Ρέγες (1782), Παούλιους Γιανκούνας (1778), Γιάννης Μπουρούσης (1603) και Άντε Τόμιτς (1503).

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-39, 63-70, 91-93

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ, Μαρίνκοβιτς , Εντούρ, Αμπάλντε, Λαμπεϊρί, Βαν Ρόσομ, Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς, Βίβες, Σαν Εμετέριο, Σάστρε, Ντόρνεκαμπ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι, Μπάλντουιν, Πολ, Κόνιαρης, Σπανούλης, Μιλουτίνοβ, Βεζένκοβ, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Ρούμπιτ