Βόλος – Ολυμπιακός 1-2: Όλο και πιο κοντά στον τίτλο (vid)

Οι Πειραιώτες έφτασαν στους 61 βαθμούς σε 24 παιχνίδια (όντας μόνοι πρώτοι), αφήνοντας 14 πίσω τον δεύτερο Άρη, τον οποίο αντιμετωπίζουν και μεσοβδόμαδα στο Κύπελλο, στη ρεβάνς του υπέρ τους 2-1 στο Καραϊσκάκη

Ιδιαίτερα δύσκολο αποδείχθηκε -όπως αναμενόταν- το πέρασμα του Ολυμπιακού από τον Βόλο, ωστόσο πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στον τοπικό ΝΠΣ. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς πήρε τη νίκη με 2-1, σε ένα παιχνίδι με έντονες συγκινήσεις.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 4ο λεπτό με τον Φορτούνη να μην αφήνει περιθώριο στον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά οι παίκτες του Άνχελ Λόπες ισοφάρισαν στο 10’ με τον Γκρίλο. Τελικά, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο γκολ που τους χάρισε και τους 3 βαθμούς με τον Εμβιλά στο 83’, σε μια φάση που εξετάστηκε από το VAR για περίπου δύο λεπτά.