Wimbledon: Προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο η Σάκκαρη

Επικράτησε εύκολα της Αράντσα Ρους (6-1, 6-1)

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε εύκολα της Αράντσα Ρους (Νο.84) με 2-0 σετ (6-1, 6-1) μέσα σε 45 λεπτά και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του Wimbledon.

Στον επόμενο γύρο θα παίξει λογικά στον δεύτερο γύρο με την Αμερικανίδα Σέλμπι Ρότζερς, που παίζει στην πρεμιέρα της με τη Σαμ Στόσουρ.

Η Μαρία Σάκκαρη βρήκε πολύ γρήγορα ρυθμό στο ματς, έφτασε στο break κάνοντας το 2-1 και πήρε προβάδισμα νίκης, κάνοντας απανωτούς άσους. Χωρίς να απειληθεί και να.. ιδρώσει, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια συνέχισε ακάθεκτη στο πρώτο σετ, “έσπασε” άλλες δυο φορές το σερβίς της αντιπάλου της κι έφτασε μέσα σε 21 λεπτά στο 6-1.

Χωρίς να ρίξει την απόδοση της, η Σάκκαρη συνέχισε εντυπωσιακά και στο δεύτερο σετ, φτάνοντας και πάλι σε break. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έχασε τελικά ένα game (5-1) για να πάρει το ματς με δικό της σερβίς.