Euro: «Λύγισε» την Κροατία η Αγγλία

Ο Στέρλνινγκ πέτυχε το γκολ των νικητών

Χωρίς να εντυπωσιάσει, η Αγγλία επικράτησε της Κροατίας με 1-0, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο φετινό Euro.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Στέρλνινγκ στο 57′, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Φίλιπς ήταν η μεγάλη έκπληξη του Σάουθγκεϊτ στο αρχικό σχήμα και συνάμα ο κορυφαίος του γηπέδου. Από δική του ασίστ ήταν το νικητήριο γκολ του Στέρλινγκ, ο ακούραστος χαφ ήταν μέσα σε ότι καλό έκαναν τα λιοντάρια στο γήπεδο.

Το διαγώνιο κόψιμο που έκανε ο Στέρλνινγκ στην φάση του γκολ, αλλά και ο τρόπος που εκτέλεσε έφεραν την υπογραφή και την δουλειά του Πεπ Γκουαρδιόλα στην Μάντσεστερ Σίτι.

Κάπως έτσι, τα λιοντάρια έχουν πάψει να παίζουν με τον κλασικό αγγλικό τρόπο kick n’run. Μπήκαν με φούρια στο ματς, έκλεισαν την Κροατία στο καβούκι τους, όταν πέρασε το πρώτο εφιαλτικό 20λεπτο, ζύγισαν εκ νέου το ματς, βρήκαν νωρίς στην επανάληψη το 1-0 και διαχειρίστηκαν ξανά με τακτική σύνεση το ματς, στην ουσία η δευτεραθλήτρια κόσμου δεν έκανε ούτε μισή φάση της προκοπής.

Δίχως παίκτη της Λίβερπουλ ή της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο αρχικό σχήμα από το Euro 1992, με ισορροπία στις γραμμές, η Αγγλία δεν έθελξε, αλλά έδειξε απολύτως σοβαρή στο πρώτο σημαντικό τεστ μπροστά στο απαιτητικό κοινό του Γουέμπλεϊ.