Μουντιάλ 2022: H Κροατία «πάτησε» τον Καναδά

Γύρισε το 0-1 σε 4-1 υπέρ της βάζοντας τις βάσεις για πρόκριση στην επόμενη φάση

Ο Καναδάς μπορεί προηγήθηκε αλλά η Κροατία ήταν εκείνη που όχι μόνο έκανε την ανατροπή αλλά σκόραρε τέσσερις φορές και βρίσκεται στην πρώτη θέση του 6ου ομίλου μετά την ολοκλήρωση της 2ης αγωνιστικής.

Ο Καναδάς έκανε την καλύτερη αρχή στον αγώνα με γκολ του Αλφόνσο Ντέιβις με κεφαλιά στο 68ο δευτερόλεπτο. Το οποίο ήταν πρώτο γκολ της χώρας του στον πέμπτο αγώνα της σε Μουντιάλ.

Η ποιότητα της Κροατίας φάνηκε στη συνέχεια όταν οι παίκτες της έκαναν την ανατροπή, και πήγαν στα αποδευτήρια με 2-1.

Στο 36′ ο Ίβαν Πέρισιτς βρήκε τον Κράμαριτς που σκόραρε για δεύτερο σερί Μουντιάλ. Στο 44′ ήταν σειρά του πρώην επιθετικού της ΑΕΚ να χριστεί σκόρερ, με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής.

Το 2ο ημίχρονο ήταν η ίδια εικόνα. Οι Κροάτες έκλεισαν τους Καναδούς στο γήπεδό τους, οι οποίοι έβγαιναν γρήγορα στην αντεπίθεση όταν τους δινόταν ευκαιρία όπως έγινε με ένα σουτ του Τζόναθαν Ντέιβιντ.

Ο Κράμαριτς, στο 70′ έκανε το 3-1, γκρεμίζοντας τα όνειρα του Καναδά

Οι δύο τερματοφύλακες, Ντόμινικ Λιβάκοβιτς και Μίλαν Μπόριαν κράτησαν το σκορ το οποίο θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο.

Αν και στις καθυστερήσεις ένα τραγικό λάθος του Καμάλ Μίλερ έδωσε τη δυνατότητα στον Λόβρο Μάγερ να γράψει το τελικό 4-1.